СВЕТ

Трампов човек од поверења преузима кризна жаришта – где је на листи косовско питање

Лични анимозитет који су пређашњи амерички представници и комесари гајили према Србима није присутан код Ричарда Гренела, којег је Трамп најавио као новог изасланика за специјалне мисије. Ово би могло да значи, бар привремено, смиривање тензија на Косову и Метохији и период колике-толике стабилности, каже за Спутњик аналитичар Небојша Малић.
Sputnik
Гренел, који је у првом мандату новоизабраног америчког председника Доналда Трампа био изасланик за дијалог Београда и Приштине, биће задужен за „најврелије тачке широм света, укључујући Северну Кореју и Венецуелу“, објавио је будући председник САД на мрежи „Истина“. Западни медији су пренели да ће Гренел бити фокусиран и на тензије на Балкану.
Дугогодишњи новинар РТ из Америке и аналитичар Небојша Малић не сматра да ће баш Србија бити Гренелов први задатак, будући да у свету тренутно има пречих случајева, али да ћемо и ми пре или касније доћи на ред. Тачан тренутак ће зависити од тога колико Аљбин Курти буде провоцирао, а наш саговорник сматра да, са Гренелом на месту изасланика, Курти и неће баш бити превише вољан да провоцира.

Гренел, Срби и Аљбин Курти

Гренелово именовање ће, сматра Малић, мање-више бити позитивна ствар. То ће бити идеална позиција за њега и из разлога што она не изискује потврду Сената, односно Конгреса, а Гренел ће имати одрешене руке да буде оперативац надлежан за „све могуће ствари које морају да се заврше по свету“.
Курти и Гренел нису баш у најбољим односима, за разлику од већине наших политичара. Гренел нама можда није нешто претерано наклоњен, али дефинитивно нема тог личног анимозитета којим су се руководиле америчке демократе и садашња администрација, па чак и неки из претходне, такозване каријерне дипломате, рекао је Малић за Спутњик.
Гренел је обављао функцију амбасадора САД у Немачкој од 2018. до 2020. године, а био је и специјални изасланик председника САД за преговоре Београда и Приштине од 2019. до 2021. године.
Он верује да је ово именовање мудар потез и донекле очекиван расплет ситуације. Када је реч о Србима са Косова и Метохије, за њих би могао наступити период привидне стабилности, али док не прође преосталих шест недеља до Трамповог преузимања власти можемо очекивати, упозорава Малић, да се албанске провокације још заоштре и појачају, будући да се Куртију жури.
Куртију се жури да нешто уради и да Србе ако је икако могуће физички уклони. Нажалост, чини ми се да су скинуте кочнице са тог самоубилачког аутобуса у Приштини и он ће сада кренути да гази све пред собом. Волео бих да будемо припремљени за то колико је то могуће, закључује Малић.
Док је био изасланик за дијалог Београда и Приштине, Ричард Гренел је говорио како међународна заједница треба да буде јединствена у осуди Куртија и његових акција на северу КиМ.

Човек од поверења

Историчар др Алексадар Лукић из Института за политичке студије каже за Спутњик да је именовање Гренела на битну функцију било очекивано, само се није знало на коју тачно. Било је назнака да ће добити именовање изасланика за Украјину или Иран, али је уместо тога добио значајнију позицију. Именован је за изасланика председника за „кризне ситуације“, што значи да ће моћи да иде на сва кључна места – и у Сирију, и у Украјину, и у Србију.
У зависности од тога где се укаже потреба, он може да буде човек који ће оперативно да решава ствари, а то нам говори да је Ричард Гренел заиста човек од поверења за новог председника Сједињених Америчких Држава, изјавио је Лукић.
Гренел је, реагујући на вест о новој дужности коју ће имати, написао да је ,,част живота" радити у корист америчког народа за Доналда Трампа.
Када се све стави у контекст, додаје Лукић, Гренел би могао имати утицаја и на српско питање. Имајући у виду његово деловање у претходном периоду, може се слободно рећи да овакав потез иде Србима у прилог. Гренел, каже наш саговорник, има разумевања за српску ствар и не делује у оквиру агенде дубоке државе која је, иначе, и дубоко непријатељски настројена према Србији.
Чини ми се да ће доћи боља времена за нас и да ће се са Ричардом Гренелом, наравно уколико се ово именовање оствари, српско питање третирати на другачији начин. Право решавање питања Косова и Метохије уследиће тек после Светог Јована, однсоно проглашења Трампа за председника, закључује Лукић.
Погледајте и:
Коментар