„Главни разлог заоштравања ситуације била је тежња колективног Запада, на челу са Сједињеним Америчким Државама, да задржи своју глобалну доминацију, настави са праксом наметања силом такозваног ‘поретка заснованог на правилима’, који је нема никакве правне основе са становишта међународног права“, рекао је Герасимов.
Он је нагласио да све већи број оружаних сукоба у свету доводи до деградације регионалне и међународне безбедности.
„У последњих 10 година више пута је скренута пажња на растућу опасност од преласка са ‘борбе против тероризма’ под окриљем САД на подстицање сукоба и територијалних спорова. Данас видимо провоцирање криза у Европи, на Блиском истоку, у Азији и Африци“, рекао је начелник Генералштаба.
Истовремено је констатовао да у свету расте схватање потребе за колективним супротстављањем таквој политици Запада. Земље Глобалног југа, чланице ШОС-а и БРИКС-а све више координирају кораке за обезбеђивање суверенитета и заштиту националних интереса.
Он је подсетио да су се Сједињене Америчке Државе повукле из Споразума о противракетној одбрани, Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета и Споразума о отвореном небу због жеље за стварањем нових, деструктивнијих врста наоружања.
„Ситуацију отежава криза система међународних обавеза и споразума у области контроле наоружања. Од 2002. године САД су уништиле све споразуме у овој области потписане током Хладног рата – Споразум о противракетној одбрани, Споразум о ликвидацији ракета средњег и кратког домета и Споразум о отвореном небу. Разлог због којег су се САД повукле из ових споразума била је тежња да се осигура могућност стварања нових врста наоружања који су сматрани најразорнијим“, истакао је Герасимов.
Према његовим речима, пре свега је реч о ракетама средњег и кратког домета, као и о америчким противракетним одбрамбеним системима за размештање у Европи и Азијско-пацифичком региону.
„Генерално, тема контроле наоружања је прошлост, пошто је повратак на минимални ниво поверења данас немогућ због двоструких стандарда Запада. А без поверења, немогуће је створити ефикасан механизам међусобне контроле“, напоменуо је генерал.
Безбедност на Арктику
Коментаришући безбедност Арктика, Герасимов је рекао да Оружане снаге Русије систематски раде на обезбеђивању ове територије, где НАТО повећава своје војно присуство.
„Појачавају се деструктивне активности САД и других земаља НАТО-а на Арктику. Да би осигурали своју доминацију у региону, повећавају војно присуство на високим географским ширинама и развијају одговарајућа војна инфраструктура у близини граница Руске Федерације“, објаснио је Герасимов.
Према његовим речима, ови кораци имају за циљ координацију антируских активности Алијансе и њихових партнера на Арктику и воде ка повећању тензија и повећању вероватноће сукоба.
„Као одговор на осигуравање безбедности Русије, спроводи се систематски рад на повећању борбених способности наших Оружаних снага и модернизацији војних објеката у северним географским ширинама“, оценио је начелник Генералштаба.
Он је подсетио да је број великих војних вежби земаља НАТО-а достигао 40 догађаја годишње.
„У близини наших граница на сталној основи су стационирани бројни војни контингенти“, рекао је начелник Генералштаба.
Према његовим речима, антируску реторику блока потврђује овогодишња велика вежба „Стеадфаст дифендер“, у којој су учествовале све земље Алијансе које су разрађивале питања великих војних операција на европском континенту.
„Током вежби, на руске границе пребачени су значајни контингенти, укључујући америчке трупе, а на данском острву Борнхолм изведено је провокационо размештање лансера мобилног ракетног система „Дарк Тифон“ (домет 2.400 километара)“, приметио је генерал.
„Сви ови фактори не доприносе повећању безбедности становништва европских земаља, посебно нових активиста НАТО-а – Финске и Шведске. Помно пратимо све вежбе НАТО-а у оквиру стратешког обуздавања. Снаге Војно-поморске флоте извршавале су борбене задатке, радиле на потрази за страним подморницама, као и на праћењу наоружања поморских група земаља НАТО-а. У близини полигона вежби вршене су ваздушне патроле авионима далекометне авијације. Током овог периода, снаге и средства ПВО биле су у високој борбеној готовости за сузбијање нарушавања ваздушног простора Руске Федерације“, закључио је Герасимов.
Погледајте и: