СВЕТ

У Бриселу „трла баба лан“, а у Европи надиру – суверенисти /видео/

Суверенистичка идеја крупним корацима напредује у Европи, а ЕУ је превазиђен систем, каже за Спутњик адвокат Горан Петронијевић
Sputnik
Он је у емисији „Од четвртка до четвртка“ говорио и томе зашто је атентат на генерала Кирилова терористички акт и како ће се развијати догађаји у Грузији.
Да је формацијско место генерала Кирилова било на фронту, он би био легитимна мета, наводи наш саговорник. Међутим, он је убијен у атентату у Москви и ради се о чисто терористичком акту, сматра Петронијевић. Према његовим речима, улога генерала Кирилова била је итекако запажена, с обзиром да је он разоткривао и раскринкавао активности америчких биолабораторија у Украјини.
Да се ради о терористичком акту потврђује и изјава генерала Кита Келога, будућег специјалног изасланика Доналда Трампа за Украјину – он је изјавио да убиство генерала Кирилова није по правилима ратовања, подсећа наш саговорник.

Грузију ће стабилизовати суверенисти

Од прошле суботе, Грузија има два председника, новог легално изабраног већином гласова у парламенту и старог, Саломе Зурабишвили, којој је истекао мандат, али одбија да оде са функције и подржава протесте опозиције.
Говорећи о могућности избијања обојене револуције у Грузији, Петронијевић подсећа да је обојена револуција тамо организована још 2003, када је на власт, уместо дотадашњег председника Едуарда Шеварнадзеа, дошао Михаил Сакашвили.
„То је била обојена револуција, а ово што се сада догађа је покушај заустављања природног процеса враћања суверенизму. Погледајте председника владе Грузије, погледајте председника Грузије – никако не прихватам да Грузија има два председника – она има само једног, легално, легитимно изабраног председника, кога је парламент пре неки дан изгласао, Михеила Кавелашвилија. Кавелашвили је био озбиљан спортиста, по опредељењу је суверениста, исто као и председник владе“, објашњава Петронијевић.
Саломе Зурабишвили, која је са Запада доведена уз обећања о економском напретку, заправо је била само „шарена лажа“ за одвајање Грузије од Русије. Њена садашња улога је да подстакне друштвене поделе, до избијања грађанског рата, додаје он.
Проблем Грузије, од стицања независности и одвајања од СССР-а је био у томе што су на власти, изузимајући Едуарда Шеварнадзеа, били људи који су изазивали конфликте. Тако је на пример, први грузијски председник Звијад Гамсахурдија, назвавши Осете и Абхазе „гостима“, изазвао отцепљење те две републике. Такође је изазвао грађански рат међу самим Грузинима.
Према Петронијевићевом мишљењу, Грузија ће испливати из проблема, једина опасност лежи у распиривању мајданског сценарија, за шта је једино способан Запад.
„Једино ако се то не деси, Грузија ће врло брзо бити стабилизована бити стабилизована као демократија, као суверена држава чији суверенитет једино може да гарантује Русија. Не Запад. Запад то све ради да би слабио Русију и њену нсуредсређеност на рат са НАТО-ом у Украјини“, констатује он.

ЕУ је превазиђена у овом облику

На самиту ЕУ-Западни Балкан није се догодило ништа ново – Петронијевић подсећа на песму Боре Ђорђевића под називом „Трла баба лан“, која је је својеверемно схваћена као антидржавна и уперена против тадашњег југословенског диктатора Јосипа Броза Тита.
„Кад кажем Тито, то је за мене метафора нечега превазиђеног, старог, прошлог, а то је управо садашња ЕУ. То што они раде, усвајају некакве декларације, то је само ради да би нешто радио, а не да би урадио, јер они не могу да ураде ништа. Не могу да одлучују, они су блокиран систем. То је превазиђен систем, систем на умору, помоћу кога неолиберални глобалистички Запад држи под окупацијом стару Европу, суверенистичку Европу, преко скупо плаћеног бриселског механизма“, каже Петронијевић.
Европски народи се буде, што је видљиво преко Мађарске и Словачке, а убрзо ће се и на чешким изборима видети колико је суверенизам у успону. Европа за пет година, после наредних избора за Европски паралмент, неће изгледати ни близу овако како данас изгледа. Већ сада се у том телу тешко одлучује без сагласности суверениста, за пет година суверенисти ће одлучивати сами, додаје он.
Коментар