„Судбина Гренланда треба да се решава на основу воље самих Гренланђана, у оквиру важећег данског закона и без спољног мешања. Сваки други приступ (проблему) само ће допринети даљем погоршању ситуације на Арктику“, рекао је Барбин за данску телевизију ДР.
Дански министар спољних послова Ларс Леке Расмусен претходно је рекао да Гренланд не жели да постане нова америчка држава након захтева новоизабраног председника САД Доналда Трампа да се острво уступи Сједињеним Америчким Државама.
Трамп је раније изјавио да Гренланд треба да постане део САД, истичући његов стратешки значај за националну безбедност и одбрану „слободног света“, укључујући и од Кине и Русије. Такође је одбио да обећа да неће употребити војну силу да би преузео контролу над Гренландом и Панамским каналом.
Трамп је 18. децембра предложио да се размотри могућност додавања Канаде Сједињеним Америчким Државама као 51. државе, рекавши да би такав потез могао значајно да смањи трошкове за Канађане. Претходно је у шали назвао канадског премијера Џастина Трудоа „гувернером велике државе Канаде“ у светлу контроверзи око могућег увођења царина на канадску робу од стране САД након што Трамп преузме дужност.
Након тога, Трамп је 22. децембра рекао да ће захтевати брзо враћање Панамског канала у америчко власништво због високих тарифа за пролаз кроз њега.
Затим је 23. децембра рекао да је апсолутно неопходно да САД поседују Гренланд, коментаришући своју одлуку да именује новог америчког амбасадора у Данској, предузетника Кена Хауерија. Истог дана, премијер Гренланда Муте Егеде је, одговарајући на Трампове речи, рекао да Гренланд није на продају.
Погледајте и: