Трамп не може да гарантује да неће применити силу по питању Гренланда и Панаме
18:26 07.01.2025 (Освежено: 19:33 07.01.2025)
© Sputnik / Рамиль Ситдиков
/ Пратите нас
Изабрани амерички председник Доналд Трамп поново је говорио о Гренланду, наводећи на својој друштвеној мрежи да треба да дође до споразума о припајању арктичког острва САД, чему се категорички противи данска влада. Он је, истовремено, одбио да гарантује да неће прибећи војној сили у циљу успостављања контроле над острвом и Панамским каналом.
„Не, не могу да вам гарантујем. Ви говорите о Панами и Гренланду. Не могу да вам пружим уверавања ни по једном питању“, рекао је он новинарима на молбу да обећа да неће применити војну силу за успостављање контроле над Панамским каналом и Гренландом.
Према његовим речима, Данска мора да препусти Гренланд Америци ради заштите слободног света, између осталог, од бродова Кине и Русије.
Трамп је обелоданио и да се на Гренланду тренутно налазе његови представници.
„Доналд Трамп Млађи и моји представници из Републиканске странке допутовали су на Гренланд. Дочек је био изузетан. Њима, као и целом свету су потребни безбедност, заштита, снага и мир! До тог споразума мора да дође. Учинимо Америку поново великом. Учинимо Гренланд поново великим“, написао је Трамп на својој друштвеној мрежи „Истина“.
Подршка Илона Маска
Трампа је подржао и амерички милијардер Илон Маск, који је рекао да ако грађани острва желе да постану део САД, та њихова жеља биће дочекана одобравањем.
"Ако грађани Гренланда желе да постану део Америке, а надам се да желе, биће дочекани са одобравањем", навео је он.
Подсетимо, новоизабрани амерички председник је већ раније исказао интересовање за острво, истичући његов стратешки значај за Сједињене Државе.
Амерички медији су недавно пренели да је Трамп озбиљан по питању преузимања контроле над Гренландом и враћања Панамског канала под контролу САД.
"Њујорк пост", позивајући се на изворе међу његовим помоћницима и сарадницима, каже да је председник 100 одсто озбиљан.
Лист напомиње да ће, у случају да Трамп успе да купи Гренланд, то постати највећа територијална аквизиција Сједињених Држава у историји – на пример, биће значајнија од куповине Луизијане 1803. године, захваљујући којој је тадашња територија земље удвостручена.
Новоизабрани председник је пред крај децембра рекао да је "апсолутно потребно" да САД поседују Гренланд.
„За националну безбедност и слободу широм света, Сједињене Америчке Државе сматрају да је поседовање Гренланда и контрола над њим - апсолутна потреба“, навео је он.
Још 2019. године, у медијима су се појавили извештаји да Трамп разматра могућност куповине Гренланда. Касније је он сам потврдио да га је ова тема интересовала „из стратешких разлога“.
Међутим, власти Гренланда тада су изјавиле да острво није на продају, док је Данска идеју продаје назвала апсурдном, изразивши наду да се Трамп само шалио. Бивши службеник америчког Министарства унутрашње безбедности, Мајлс Тејлор, изјавио је у интервјуу за МСНБЦ у августу 2020. године да се Трамп интересовао за могућност „размене“ Порторика за Гренланд.
Мексички залив постаје Залив Америке?
Трамп је најавио и да намерава да име Мексичког залива промени у Залив Америке, истичући да ће то бити део нове политике његове администрације.
„Ускоро ћемо то објавити. Обављамо велики део посла у том региону и он је наш. Намеравамо да назив Мексичког залива променимо у Залив Америке. То је диван назив који обухвата већу територију. Залив Америке је фантастично име“, рекао је он новинарима у својој резиденцији на Флориди.
Преговори о Панамском каналу већ у току
Изабрани амерички председник је рекао и да се већ воде преговори са панамским властима о питању Панамског канала, који Трамп жели да врати под америчку контролу.
„Они узимају више новца за нашу морнарицу, него бродове других држава. Они нам се подсмевају јер мисле да смо глупи, али више нисмо глупи. О Панамском каналу се разговара са нама управо сада“, рекао је он.
Погледајте и: