Састојци крви морског црва који живи на плажама Бретање могли би да буду од помоћи код најтеже оболелих, сматрају француски научници предвођени биологом Франком Залом и једним од најпознатијих француских хирурга Лораном Лантијеријем, преносе француски медији.
Крв ове животиње, дуге између 10 и 15 центиметара, може да апсорбује 40 пута више кисеоника него људска, она захваљујући томе може да преживи неколико сати без дисања, па научници мисле да би то могло да помогне оболелима од Ковида 19 који имају великих тешкоћа са дисањем.
Први тестови на 10 најтежих пацијената треба ускоро да почну, а истраживачи се надају да би убризгавање молекула из крви морског црва могло да помогне како пацијенти са потешкоћама у дисању не би морали да буду прикључивани на респиратор.
На идеју да се овај молекул, изолован из крви морског црва, користи у борби против вируса корона, дошао је Франк Зал, који је изгубио двоје пријатеља од те болести.
Помаже му Лоран Лантијери, који је шеф пластичне хирургије у познатој париској болници „Жорж Помпиду“, а који је већ користио овај препарат код трансплантације лица и бубрега.
Лантијери каже да ће, уколико се испитивање на првих 10 пацијената покаже добро, бити урађено веће истраживање.
Додаје да би овај препарат могао врло брзо да се направи, те да се његова примена у клиничкој пракси код трансплантација показала изузетно.