Како је рекао, гласање у УН је у највећој мери показало становиште Вашингтона по том питању.
„Све земље света би требало да се сконцентришу на сарадњу како би се спречило даље ширење вируса корона, а политика санкција кочи тај процес“, нагласио је он.
Пушков је рекао да свака земља која се не избори до краја са епидемијом представља опасност по цео свет.
„Чак и да Америка победи вирус, инфекција ће опстати у другим деловима света, а у условима глобализације нови талас епидемије може за тили час да букне. Глобални задатак је сада избавити се од вируса или га обуздати. Међутим, упркос томе, Америка наставља да спроводи своју политику“, нагласио је.
Пушков је додао и да Америка не сматра вирус корона озбиљном претњом будући да користи актуелну ситуацију да другим земљама наметне сопствену политику.
Поред тога, рекао је, политика санкција се не укида јер Вашингтон ово време користи како би наметнуо сопствене производе сузбијајући своје конкуренте са страних тржишта.
Подсетимо, САД, ЕУ, Велика Британија, Украјина и Грузија нису дозволиле Генералној скупштини УН да усвоји нацрт руске резолуције у којој се позива на укидање једностраних санкција које онемогућавају земљама да се боре против пандемије вируса корона.
Русија је претходно предложила Генералној скупштини да усвоји Декларацију о солидарности у борби против вируса корона. У том документу се истиче главна улога Светске здравствене организације у борби против пандемије.
Текстом документа предвиђено је да државе сарађују међу собом и са СЗО у склопу напора да се осмисле начини борбе против ширења КОВИД-19 и лечења те болести.
Такође, позивају се државе да помогну оним земљама које су претрпеле највеће жртве и штету од вируса корона, укључујући земље у развоју, као и да се одустане од трговинских ратова и примене једностраних санкција усвојеним у УН. Уз Русију је на документу радило још 28 земаља-чланица светске организације.