Кремљ позива Турску да „не долива уље на ватру“ у Нагорно-Карабаху

© Sputnik / Максим Блинов / Уђи у базу фотографијаПоглед на Московски Кремљ
Поглед на Московски Кремљ - Sputnik Србија
Пратите нас
Све изјаве о војној подршци Јерменији или Азербејџану доливају уље на ватру у сукобу између ових земаља, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков.

„Кремљ, пре свега, полази од потребе за што скоријим прекидом ватре и борбених дејстава. Све изјаве о било каквој војној подршци или војним активностима недвосмислено доливају уље на ватру. Ми смо категорички против тога и не слажемо се са таквом поставком проблема“, одговорио Песков на питање да ли Кремљ разматра могућност војне подршке Јерменији, на пример, преко ОДКБ-а.

Заоштравање сукоба у Нагорно-Карабаху је тема за дубоку анализу и расправу у оквиру Организације Договора о колективној безбедности, додао је Песков.

„Тренутна ситуација, тренутна борбена дејства на линији додира теме су за дубоку анализу у оквиру организације и, наравно, за могућу дискусију у организацији. Што се осталог тиче, уздржаћу се од било каквих коментара, само на основу тога што је ово изузетно осетљиво питање где сви треба да буду апсолутно опрезни“, прецизирао је портпарол.

Песков је додао и да је Русија у сталном контакту са Азербејџаном, Јерменијом и Турском у вези са ситуацијом у Нагорно-Карабаху.

„Прикупљамо све информације о ономе шта се дешава на линији додира. Пажљиво пратимо све новости, анализирамо ситуацију и користимо то знање за формирање нашег будућег става, одређивања даљих корака заједно са нашим партнерима у групи ОЕБС-а“, објаснио је Песков новинарима.

Русија позива партнерске земље, укључујући Турску, да помогну да се сукоб између Јерменије и Азербејџана врати у политичко-дипломатске токове, додао је Песков.

„Позивамо све земље, посебно наше партнере као што је Турска, да учине све како би убедили супротстављене стране да прекину ватру и врате се на мирно решење овог дуготрајног сукоба политичким и дипломатским средствима“, истакао је Песков. 

У уторак је турски министар спољних послова Мевлут Чавушоглу изјавио да је Турска спремна да подржи Азербејџан и за преговарачким столом и на бојном пољу.

Ситуација у Нагорно-Карабаху ескалирала је крајем прошле недеље. Баку и Јереван се међусобно оптужују за почетак борбених дејстава.

У Јерменији је уведено ратно стање, објављена општа мобилизација и забрањен излазак из земље мушкарцима од 18 до 55 година. У Азербејџану је уведен полицијски час.

Сукоб у Нагорно-Карабаху започео је у фебруару 1988. године, када је ова аутономна област објавила отцепљење од Азербејџанске ССР. После оружаног сукоба 1992-1994, Баку је изгубио контролу над Нагорно-Карабахом и седам суседних региона.

Пратите на Спутњику најновије информације о сукобима у Нагорно-Карабаху.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала