„У контраофанзиви јединица азербејџанске војске на различитим правцима фронта уништен је велики број живе силе и војне технике јерменских трупа“, наводи се у опису видео записа.
Рано ујутру 27. септембра Азербејџан је започео интензивно гранатирање насеља у Карабаху, укључујући и главни град Степанакерт, прелазећи у офанзиву дуж целе линије. У нападима има жртава међу цивилним становништвом.
Баку и Јереван се међусобно оптужују за погоршавање ситуације. Азербејџанско Министарство одбране тврди да је јерменска страна отворила ватру, а азербејџанске снаге покренуле су контраофанзивну операцију. Јерменска војска саопштила је да је Карабах био подвргнут ваздушним и ракетним нападима из Азербејџана.
Јерменске власти увеле су ванредно стање у земљи и објавиле општу мобилизацију. Министарство спољних послова Русије позвало је Баку и Јереван да одмах прекину ватру и започну преговоре.
Сукоб у Нагорно-Карабаху започео је у фебруару 1988. године, када је ова аутономна област објавила отцепљење од Азербејџанске ССР. После оружаног сукоба 1992-1994, Баку је изгубио контролу над Нагорно-Карабахом и седам суседних региона.
Од 1992. године воде се преговори о мирном решавању сукоба у оквиру Минске групе ОЕБС-а, на чијем су челу три копредседавајућа – Русија, САД и Француска. Азербејџан инсистира на очувању свог територијалног интегритета, а Јерменија штити интересе непризнате републике, с обзиром да Нагорно-Карабах није страна у преговорима.