Данас се у медицини углавном користе металне протезе које не одговарају у потпуности људском организму. Често настају компликације и упални процеси који захтевају додатно лечење и поновне операције. Руски ноу-хау омогућава избегавање свих ових непријатности, истакао је за „Глас Русије“ један од аутора изума, стручњак ТДУ Алес Бујаков:
„Новина се састоји у томе што је то керамичка протеза која је по својој грађи идентична коштаном ткиву. Она има порозну структуру и факторе раста који побољшавају регенерацију коштаног ткива приликом урастања. Захваљујући томе што је по грађи блиска костима, она не изазива никакве постоперационе компликације и инфекције – самим тим нема потребе за обављањем операција ради вађења импланта или његове земене“, објашњава он.
По подацима изумитеља, протезе се покривају специјалним лекарским препаратима који олакшавају њихову уградњу у организам. Експерименти које су обавили заједно с колегама из Грчке доказали су ефикасност технологије.
„Сада су направљени први прототипи кејџева, како се иначе зову вештачки кичмени пршљенови. Да бисмо се коначно уверили у њихова чудотворна својства треба извршити тестирање на животињама. Засад су успешно испробани инвитро – у лабораторији на живим ћелијама. То су ћелије“, објашњава стручњак: „од којих настају људске кости.“
Научници засад нису спремни да тачно кажу када ће се у арсеналу лекара појавити нове протезе. Ипак, рачунају на то да неће морати дуго да се чека.
„Сва потребна испитивања ће бити завршена у најскоријој будућности“, тврди Бујаков, „изум је већ патентиран.“