Такво мишљење је изразио члан Руског савета за међународне послове Глеб Ивашенцев.
Значај БРИКС-а у међународној економији све време расте. Наредних година укупни бруто домаћи производ земаља чланица треба да превазиђе укупни бруто домаћи производ Групе седам. С обзиром да традиционални Запад не дозвољава глобалном Истоку да се размаше, БРИКС тежи да делује и у валутно-финансијској сфери, и у разради сопствене економске стратегије, и практично у свим правцима.
У години која је започела Русија ће председавати групом БРИКС. На лето у Уфи ће бити одржан самит лидера Бразила, Русије, Кине, Индије и ЈАР. Организацији предстоји усаглашавање стратегије економског партнерства, мапе пута инвестиционе сарадње и низа других иницијатива. Самит у Уфи наставиће да развија оно што је било усвојено на самиту групе у бразилском граду Форталезеу прошлог лета.
На иницијативу земаља БРИКС-а формиран је пул девизних резерви. Према декларацији коју су потписали лидери земаља чланица у Бразилу прошлог лета, већ 2015-2016. године почеће да ради Развојна банка БРИКС-а, која ће се специјализовати на инфраструктурним пројектима на територији земаља-чланица.
Покретање процеса формирања виртуелног секретаријата, о чему се саопштење појавило недавно у штампи, неки аналитичари оценили су као процес институционализације БРИКС-а.
Земље БРИКС су се нашле пред компликованим избором, сматра потпредседник индијског аналитичког центра Обсервер Ресеарч Фоундатион Надан Уникришнан:
„У савременом свету се разбуктала геополитичка криза. И то је један од проблема са којима ће морати да се суочи БРИКС. Биће врло тешко израдити јединствени прилаз том проблему. Не треба заборавити да је за сваку земљу у саставу БРИКС-а главни трговачки партнер Кина. Притом, са тачке гледишта политике, за све земље, изузев вероватно Русије, приоритетни су односи са САД. Успех БРИКС-а ће зависити од тога да ли ће ова група наћи баланс на ивици, како не би заузела ничију страну“, сматра Уникришнан.
У сваком случају лидери групе БРИКС изражавају спремност за продубљивање сарадње. У време руског председавања биће опробан нови формат сарадње – Грађански БРИКС, који ће ујединити представнике цивилног друштва држава-чланица.