Амерички председник Барак Обама изјавио је да су Сједињене Америчке Државе учествовале у пучу и транзицији власти у Украјини од фебруара 2014. године после чега је успостављена прозападно оријентисана влада.
"Онда је Путин донео одлуку о Криму и Украјини — не због неке посебне стратегије, већ на првом месту зато што се нашао између протеста на Мајдану и бекства тадашњег председника Виктора Јануковича, пошто смо ми посредовали у споразуму о транзицији власти у Украјини“, објаснио је амерички председник.
Обама је рекао да ће САД наставити да делују "на два колосека", вршећи притисак на председника Русије Владимира Путина и помажући Украјини, али је Путину послао поруку да су дипломатска решења и даље на располагању.
Сарадник Института за међународну политику Драган Петровић каже за Спутњик да је Обамина изјава признање одговорности за све што се догодило у Украјини.
„Потпуно је јасно да су Сједињене Америчке Државе биле те које су стајале иза тог пуча, а да је садашње признање председника Обаме у ствари једно директно признање одговорности за све то. У сваком случају, јасно је да САД не одговара смиривање ситуације у Украјини и да оне сносе највећу одговорност, пре свега историјску за оно што се дешава најмање у последњих годину дана“, објашњава Петровић.
Петровић сматра да се Русија у случају Украјине сувише уздала у међународно право.
„Не заборавимо да су САД годинама улагале милијарде долара у садашњу побуну, а с друге стране мислим да се Русија сувише уздала у међународно право".
Обама је такође рекао јуче да војни сукоб са Русијом не би била мудра опција.
"Мислим да не би било мудро за САД или свет да дође до војног сукоба између САД и Русије" и додао да су чланице НАТО на граници са Русијом ојачане како би ставиле до знања да се та линија не може прећи.
Амерички председник представио је предлог буџета за 2016. годину "тежак" 3,99 билиона долара, којим су предвиђени програми за подизање стандарда средње класе, као и виши порези за корпорације и богате Американце.