Међународни суд правде у Хагу одбио је данас у целости тужбу Хрватске и противтужбу Србије за геноцид, чиме је окончан спор између две земље који је трајао дуже од 15 година.
Председник тог суда Петр Томка изјавио је, читајући пресуду, да Хрватска није доказала да су ЈНА и српске снаге на њеној територији починиле геноцид, као и да Србија није доказала постојање геноцида, нити намере о геноциду за време и пре операције "Олуја".
"Хрватска није доказала тврдње да је постојала завера да се почини геноцид. Тужба Хрватске је одбијена у целини", наведено је у пресуди суда.
У делу пресуде који се односи на противтужбу Србије против Хрватске, Томка је истакао да "није доказано да је геноцид почињен за време и пре операције "Олуја" против српског становништва у Хрватској."
"Хрватска не може да буде проглашена кривом за заверу да се почини геноцид", рекао је Томка.
"Противтужба Србије мора бити одбијена у целости", додао је он.
Пошто су одбијене и тужба Хрватске и противтужба Србије, одбачени су и захтеви за репарацију, закључио је председник МСП.
Председник Србије Томислав Николић изјавио је да Хрватска није успела да докаже геноцидне намере српске стране у ратним сукобима а са друге стране, иако противтужба Србије није усвојена, потврђено да је Хрватска учинила масован злочин према Србима.
Николић је у обраћању јавности након пресуде рекао да је тај суд пресудио да Хрватска својом тужбом није успела да докаже геноцидне намере српске стране у ратним сукобима.
"Са друге стране иако противтужба Србије није усвојена МСП је утврдио да су власти Републике Хрватске биле свесне да ће војна акција Олуја довести до протеривања цивилног становништва. На овај начин и од стране највише правне институције УН потврђено је да су хрватска снаге починиле масовне злочине према Србима у Хрватској", рекао је председник.
Одлука Међународног суда правде је очекивана и Србија нема разлога да буде назадовољна, изјавио је министар правде Никола Селаковић.
"Суд је утврдио да није било геноцида од стране Републике Србије. То је испунило наша очекивања", рекао је он новинарима у Хагу након читања одлуке суда.
Одлазећи хрватски председник Иво Јосиповић изјавио је да није задовољан пресудом, али да је припремом тужбе, у чему је и сам учествовао, одрађен дуг према жртвама.
Јосиповић, који је учествовао у припремању тужбе пре него што је постао председник, за Нову ТВ казао је да је "добијена опомена о страшним злочинима који су се догодили на овим просторима".
„Питање је да ли страшни злочини који су се догодили подразумевају геноцид, а Суд је заузео ово конзервативно становиште и подигао лествицу за геноцид јако високо“, оценио је он.
Спор је почео када је Хрватска 2. јула 1999. године поднела тужбу против Србије, на шта је Србија 4. јануара 2010. године узвратила противтужбом. Усмена расправа пред МСП завршена је 1. априла прошле године.
Пресуда МСП је коначна, јер на њу не постоји право жалбе, а државе ће бити у обавези да по њој поступе.