Међународни суд правде у Хагу данас је одбацио тужбу Хрватске и контратужбу Србије за геноцид, а у првим реакцијама званичника каже се да је одлуком ипак доказано да су злочини почињени, али наглашава и да је сада на реду да обе државе крену у новом смеру.
У Србији доминира мишљење да је пресудом доказано да су почињени злочини над Србима у Хрватској, док у Хрватској не крију да су незадовољни пресудом, али да ће је поштовати.
Председник Србије Томислав Николић изјавио је да Хрватска није успела да докаже геноцидне намере српске стране у ратним сукобима.
Николић је међутим, рекао да је, иако противтужба Србије није усвојена, потврђено да је Хрватска учинила масован злочин према Србима.
"С друге стране, иако противтужба Србије није усвојена МСП је утврдио да су власти Републике Хрватске биле свесне да ће војна акција Олуја довести до протеривања цивилног становништва. На овај начин и од стране највише правне институције УН потврђено је да су хрватска снаге починиле масовне злочине према Србима у Хрватској", рекао је Николић.
Тиме је, како је оценио, упркос неправди начињен охрабрујући корак.
"Искрено се надам да ће и у времену које је пред нама бити довољно храбрости како би и Србија и Хрватска у доброј вери заједно решавале све оно што спутава да наш регион уведемо у период трајног мира и просперитета", закључио је Николић.
Министар правде Србије Никола Селаковић рекао је да је одлука суда очекивана и да Србија нема разлога да буде незадовољна.
Селаковић је рекао и да је суд оповргнуо једну тврдњу Хрватске, а то је да су крајишки Срби напустили Хрватску на позив српских власти.
"Одлазак Срба из Хрватске је последица војне акције, то је суд потврдио и због тога смо задовољни. Војна акција 'Олуја' била је усмерена на одлазак крајишких Срба с њихове територије. Суд је позвао обе стране на међусобну помоћ и сарадњу", рекао је српски министар правде.
"Суд је утврдио да није било геноцида од стране Републике Србије. То је испунило наша очекивања", рекао је министар правде Никола Селаковић новинарима у Хагу након читања одлуке суда.
Селаковић је рекао и да резултат одлуке по контратужби јесте да коначно Хрватска и крајишке Србе који су њени држављани почне да третира као нестала лица.
"Суд јесте утврдио да су вршени злочини и од стране припадника ЈНА и од припадника хрватске војске", рекао је Селаковић.
Хрватски председник Иво Јосиповић рекао је да није задовољан коначном пресудом Међународног суда правде.
Јосиповић, који је учествовао у припремању тужбе пре него што је постао председник, за Нову ТВ казао је да је "добијена опомена о страшним злочинима који су се догодили на овим просторима".
"Питање је да ли страшни злочини који су се догодили подразумевају геноцид, а Суд је заузео ово конзервативно становиште и подигао лествицу за геноцид јако високо", оценио је он.
Хрватски председник сматра да су "неки од најстрашнијих злочина испали из рачунице, јер је Суд проценио да је Србија везана конвенцијом од 1992. године".
Како је додао, Суд је прилично јасно код контратужбе Србије рекао да Хрватска не може бити сматрана земљом која је починила геноцид, те да су скинути и наводи о геноцидности Олује.
"Цена рата је била врло скупа, Хрватска је била жртва агресије. Нажалост, Суд не одлучује о тим питањима", мишљења је Јосиповић.
Премијер Хрватске Зоран Милановић изјавио је да Хрватска није задовољна одбијањем хрватске тужбе за геноцид, али јесте тиме што је Међународни суд правде одбио српску противтужбу.
"Хрватска тужба је нажалост одбијена, али је утврђено све оно што знамо да се догађало, а то су тешки ратни злочини и етничко чишћење", истакао је Милановић у изјави новинарима.
Он је нагласио да је (од тих догађаја) прошло више од 20 година, да је Хрватска чланица ЕУ, да је добила рат и да има прилику, у друштву најразвијених држава, да иде напред и гради садашњост.
"Србији у том смислу желимо све најбоље. Од наших захтева за утврђивање судбине несталих и повратка културног блага нећемо одустати", поручио је Милановић.
Пусић је нагласила да Хрватска не би ишла на Суд да није мислила да је њена тужба утемељена, пренео је портал Индеx.хр.
"Оваква пресуда не значи да није било рата или да није било злочина и убијених. Суд је врло детаљно размотрио и констатовао цели низ таквих чињеница, но истовремено је констатовао и да те чињенице не чине корпус дела која чине геноцид. А то је свесна намера уништења једне групе у целости", додала је Пусићева.
Председник РС Милорад Додик, који је у Београду пратио изрицање пресуде са председником Србије Томиславом Николићем и премијером Србије Александром Вучићем, изјавио је да је 90-тих година прошлог века над Србима у Хрватској почињен геноцид.
Како је рекао, Срби су расељени и о томе сведоче историјске, популационе, имовинске и друге чињенице — Срби су нестали са огромног простора који данас чини Републику Хрватску.
"А да не говоримо о чињеници везаној за Други светски рат и никада пресуђеног, никада вођеног поступка везаног за логор Јасеновац, где је побијен огроман број Срба и где су готово читави простори испражњени и у данашњој Републици Српској и у Хрватској, како би се побио један народ", рекао је Додик у заједничком обраћању српској јавности с председником Србије Томиславом Николићем.
Додик је рекао да ће власти у Републици Српској поштовати одлуку Међународног суда у Хагу, али остаје осећај учињеног злочина и неправде над Србима који су највећи страдалници на простору бивше Југославије, у процесу распада бивше заједничке државе.