Пуговка, женка духоухог руског јежа која живи у зоолошком врту у Јекатеринбургу, обећала је људима са Урала рано пролеће у понедељак, на локалном догађају који подсећа на познату америчку манифестацију – Дан мрмота.
Сада већ чувена Пуговка (чије име је руски деминутив за дугме), стављена је на простирку испред два одвојена тањира са њеним омиљеним посластицама, међу којима су били кајмак, шаргарепа и млевено месо, са натписима „рано пролеће“, „касно пролеће“, „сунчано“ и „облачно“.
Оклевајући у почетку Пуговка је изабрала „рано пролеће“, а онда, двоумећи се између „сунчано“ и „облачно“, одлучила се за „сунчано“. Ово је Пуговкина четврта година службе као прогностичара.
У изјави јекатеринбуршког зоолошког врта наведено је да је „овај догађај сличан иностраном Дану мрмота и древном римском Дану јежа, у којима се прогнозира долазак пролећа. Зоолошки врт, међутим, нема мрмота, тако да је за прогностичара изабрана женка дугоухог јежа Пуговка. Она је ове године наставила са својом одговорном улогом – да одреди какво нас време чека када почне пролеће".
Чувену америчку манифестацију Дан мрмота, која је постала позната широм света захваљујући истоименом филму из 1993. године, у Сједињене Америчке Државе донели су немачки имигранти.
По америчкој традицији, ако мрмот по имену Фил напусти јазбину и не угледа своју сенку – наступиће рано пролеће. Ове године је Фил изашавши из јазбине угледао сенку, што значи да ће зима у Северној Америци трајати још шест недеља.
Последњих година, неки градови у Русији решили су да славе ову манифестацију по свом – уместо мрмота узели су јежа, који је распрострањен у тамошњим шумама. Северноамерички мрмоти који живе у руским зоо вртовима углавном преспавају 2. фебруар, с обзиром на дугу зиму која је у Русији уобичајена.