Два међународна оперска фестивала у Русији – у Казању и Краснојарску, одржавају се у фебруару. По правилу, поред представа и гала концерата, они нуде низ манифестација, занимљивих како професионалцима тако и љубитељима музике.
По чему су, међутим, 6. „Парада звезда“ у Краснојарску и 33. Шаљапинов фестивал у Казању тако добри да, како се у музичком свету сматра, на муке стављају и публику и извођаче када треба да направе избор.
На сваком се обавезно припрема фестивалска премијера, што је за многе извођаче прилика да се чују и уђу у историју. Али, што је важније, оба фестивала су „оверена“ именима која су врло цењена у међународним музичким круговима. Велики број страних извођача уверава у висок ниво руско-европске културне сарадње.
Фестивал у Казању носи име легендарног руског баса Фјодора Шаљапина, док се форум у Краснојарску назива „Парада звезда“ и сваке године је посвећен неком великану.
Овога пута приређен је поводом 90-годишњице рођења велике руске певачице Ирине Архипове, једне од најбољих мецосопранисткиња у историји московског Бољшог театра. Архипова је својевремено стекла славу као председник Међународног вокалног конкурса „Глинка“, па победници и награђени управо на том такмичењу из разних земаља долазе у Краснојарск.
Поред Руса, то су извођачи из Француске, Србије, Италије и Бугарске који наступају углавном у операма у којима је, како се обично каже, блистала Архипова – Бизеова „Кармен“, руска ремек-дела попут „Бориса Годунова“ Мусоргског итд.
„Парада звезда“ у Краснојарску има своје сталне учеснике, међу којима су и Небојша Бабић, солиста Опере Српског народног позоришта из Новог Сада и француски диригент Лоран Кампелоне, ког је 2014. Удружења позоришних критичара Француске прогласило за Музичку личност године.
Али и у Казањ долази много познатог оперског света. Шаљапинов фестивал сматра се културним брендом Татарстана, што и не чуди, с обзиром на то да је Фјодор Шаљапин рођен, одрастао и дебитовао у Казању.
У знак поштовања према генију и традицијама руске опере, у Казањ су допутовали певачи и диригенти из Немачке, Италије, Аустрије, Велике Британије, Холандије и њујоршке „Метрополитен опере“, без којих је незамислива поставка Гершвинове опере „Порги и Бес“.
Овај интернационални тим првокласних извођача обједињује на Шаљапиновом фестивалу Казанско позориште опере и балета.
„У томе је залог успеха фестивала“, сматра заменик директора Позоришта, Јуриј Ларионов.
Ларионов каже да је интересовање огромно, тим пре што Позориште, како напомиње, тридесетак година стално наступа у Европи и тамо је добро познато.
„Према броју представа приказаних европској публици, спремни смо да конкуришемо чак и Маријинском позоришту. Свака представа је догађај, зато што је наш главни принцип изазвати одушевљење. Одатле и препуне сале и балети распродати много пре почетка гостовања“, оцењује Ларионов.
Фестивали у Краснојарску и Казању трају до краја месеца.