Разговори руског председника Путина, немачке канцеларке Ангеле Меркел и француског председника Франсоа Оланда могли би покренути национални дијалог у Украјини, рекао је Лавров додавши да не верује да Европа себи може приуштити да игнорише ширење националистичког вируса".
"Регулисање сукоба подразумева инклузивни дијалог с протагонистима,» сматра руски шеф дипломатије и наглашава да кад је реч о кризи у Украјини, западни партнери Русије поступају другачије. «Нажалост, наше западне колеге су склоне да затварају очи на све, укључујући и распиривање ксенофобије", истакао је министар.
"Није нам јасно зашто кад се ради о Авганистану, Јемену и Малију Запад позива владе да се договарају с опозицијом, па чак и с екстремистима у појединим случајевима, а кад је у питању украјинска криза, поступају другачије, практично повлађујући операцији силе од стране Кијева, укључујући и покушаје правдања примене касетне муниције", истакао је шеф руске дипломатије.
Осим тога, по речима Сергеја Лаврова, Запад је подржао немире против владе и државни преврат у Украјини, који се десио пре годину дана. Притом се у низу западних земаља све јаче чују апели за повећање војне и финансијске помоћи Украјини и за њено «увлачење» у НАТО.
"У Украјини су наше америчке колеге, а под њиховим утицајем и ЕУ, предузели кораке који су довели до ескалације", истакао је шеф руске дипломатије.
Лавров је рекао да Русија није послала никакву војску на Мајдан у Украјини, али да "знају ко јесте", додавши да САД и Европа треба да одговоре на питање да ли ће одржавати европску безбедност са Русијом или без ње.
По речима Сергеја Лаврова, Запад већ четврт века води политику јачања доминације и сад је дошло до кулминације тог процеса.
Неко је раније рекао да је НАТО "најмирнија" алијанса на свету. А погледајте шта cе десило у Југославији — рекао је Лавров
С друге стране, Русија се залаже за мирно регулисање ситуације у Украјини, а за то је, по речима Лаврова, потребан директан дијалог између Кијева и представника ДНР и ЛНР.
"Русија ће и даље радити на успостављању мира. Ми се доследно залажемо за престанак борбених дејстава, повлачење тешког наоружања и почетак директних преговора између Кијева, Доњецка и Луганска о конкретним путевима за обнављање заједничког економског, социјалног и политичког простора у оквиру територијалног интегритета Украјине", истакао је министар.
Он је такође изразио наду да ће преговори у Москви од 6. фебруара у вези с питањем регулисања украјинске кризе бити успешни. «Надам се да ће напори који су предузети у Москви дати резултат и да ће се ситуација заиста смирити,» — рекао је Сергеј Лавров.
Он је нагласио да је структура европске безбедности поткопана акцијама САД и њених савезника.
«Европска безбедност, заснована на принципима Повеље УН и Хелсиншке декларације, дуго је саботирана акцијама САД и њених савезника»
Запад је, према речима Лаврова, уместо праве, европске сигурносне структуре обликовао илузије, пошто се осећа као победник хладног рата»
Лавров се осврнуо и на уједињење Немачке и рекао да се то десило "без референдума", као уосталом, и отцепљење Косова и Метохије од Србије. «Обама је рекао да је било референдума на Косову. То није истина»