Телевизијски канал Раша тудеј (РТ) резигниран је скандалозним изјавама уредника британског листа The Economist Едварда Лукаса, који је напао РТ и позвао да се бојкотују новинари канала приликом иступања пред министрима иностраних послова и високим чиновницима на Међународној конференцији о безбедности у Минхену.
У току седнице, која је посвећена догађајима у Украјини, старији уредник The Economist Едвард Лукас изјавио је: Истина не може да тријумфује, када имаш посла са такозваним медијима, као што је канал РТ – бивши Russia Today – или Sputnik, диркетно укљученим на кремљовску машинерију за производњу лажи.
Лукас је истакао да новинаре канала „треба гурнути на периферију медијског простора, а такођје је обећао да ће искористити свој лични утицај како би се супротставио напретку у каријери новинара са РТ. При томе уредник The Economist признао је да људи жељно гледају РТ, зато што сматрају да медији у мејнстриму не говоре истину.
То је највиши степен лицемерја – доћи на манифестацију посвећену колективном решавању мноштва проблема безбедности који данас стоје пред светом, и искористити је као платформу за непријатељску критику и распиривање рата – стоји у изјави телевизијског канала РТ, — Док господин Лукас блати новинаре, уживајући у комфору конференцијских сала, наши новинари раде под мецима у близини Доњецка.
Дописници РТ свакодневно подвргавају живот опасности, осветљавајући догађаје којима се нико више не усуђује да поклони пажњу. Недостојне изјаве на наш рачун и рачун наших репортера срамоте и господина Лукаса, и новинарске организације које он представља, и Минхенску конференцију о безбедности – саопштава се у изјави новинара канала.
Генерални директор МИА „Росија Севодња" Дмитриј Кисељов оценио је изјаву Лукаса као „претњу колегама".
„То је прозвучало тако дивље — затварати некоме уста и још обећати да ће новинаре претворити у изгнанике. И то само зато што неко себи дозвољава да износи другачије ставове од Лукаса…", казао је он, подсетивши да ово Лукасу није прва антируска изјава.
Он је, такође, додао и да, без обзира на речи Лукаса да у Русији нема слободе говора, књига уредника The Economist, у којој се критикује Кремљ, преведена је на руски језик и објављена.