Тела шесторице радника из Србије који су погинули у пожару на северу Сибира послата су у мртвачницу у Уренгоју, а ради њихове идентификације мораће да буде урађена генетска експертиза.
Узрок несреће која се догодила пре две ноћи још увек се истражује, а према речима представника Истражног комитета Јамало-Ненецког аутономног округа, које преносе РИА Новости, мало је вероватно да се пожар у монтажној бараци на Јамалу десио због кратког споја, јер су електрични водови у просторији били нови.
Тела погинулих радника сада се налазе у мртвачници у Уренгоју. Она су у пожару толико изгорела да ће бити неопходна генетска експертиза како би била идентификована. Представник Истражног комитета Јамало-Ненецке аутономне области саопштио је да ће експертиза бити обављена у Ханти-Мансијску.
Покренута је истрага за кривично дело узроковање смрти из нехата, за које је предвиђена казна до четири године затвора, али осумњичених засад нема.
Ситуацију за Спутњик коментарише амбасадор Републике Србије у Москви Славенко Терзић:
„Конзул амбасаде Републике Србије у Москви Милан Живковић налази се на лицу места. У контакту је са надлежним руским огранима и представницима компаније Трансњефт. Руски органи настављају истрагу да би се утврдио узрок пожара у контејнеру у којем су били српски радници. Са друге стране, Истражни комитет настоји и да утврди идентитет пострадалих, због чега ће им бити потребан генетски материјал њихове родбине. Амбасада са своје стране чини све да помогне и радницима који се тамо налазе и родбини. Чим будемо добили резултате истраге о узроцима пожара ми ћемо то и објавити. У сталном смо контакту са Министарством за ванредне ситуације Руске Федерације, и морам да кажем да је у овој ситуацији Министарство још једном показало изузетан професионализам и изузетно коректан однос према Србији."
Да ли ће у Русију допутовати рођаци погинулих?
„Засад би било потребно само због давања генетског материјала. Међутим, још увек настојимо да са Истражним комитетом Руске Федерације утврдимо да ли је потребно да рођаци непосредно долазе на Јамал или је изводљиво да наши органи узму генетски материјал у Србији и да га онда авионом пошаљу на лице места."
Разматра ли се питање материјалне компензације за њих?
„Још увек нисмо разговарали о томе, нити је било разговора између државе Србије и компаније Трансњефт. Шта ће бити убудуће, то ћемо видети."
„Трансњефт" је данас изразио саучешће породицама и рођацима радника из Србије који су погинули приликом пожара на градилишту у Јамало-Ненецком аутономном округу, стоји у саопштењу руског гиганта за производњу нафте.