Трилатерални састанак високе представнице Европске уније за спољну политику и безбедност Федерике Могерини са делегацијама Београда и Приштине у Бриселу завршен је нешто после два сата ујутру, парафирањем споразума о правосуђу.
Како је после састанка новинарима изјавио премијер Србије Александар Вучић, споразум обезбеђује учешће српских судија на северу Косова.
„Разговори су били тешки, али мислим да смо извукли максимум у датим околностима", напоменуо је Вучић.
Разговори су трајали више од четири сата, а ово је био први сусрет у оквиру дијалога од краја марта прошле године, када је уследио дужи застој изазван политичком кризом у Приштини, где месецима није била формирана влада.
Састанку, у којем је посредовала Федерика Могерини, поред Вучића присуствовали су и косовски премијер Иса Мустафа, као и потпредседници Владе Србије Ивица Дачић и косовске владе Хашим Тачи.
Вучић је истакао да је током ове рунде дијалога приштинска делегација, на челу са премијером Мустафом, инсистирала на темама као што су расформирање цивилне заштите на северу и уклањање Парка мира на мосту између северног и јужног дела Митровице.
„Ми о томе нисмо хтели да разговарамо, али смо хтели да разговарамо о Трепчи и Заједници српских општина", објаснио је премијер, додајући да је споразум о правосуђу једини који је утврђен на овом састанку.
Он је изјавио да је паритет српских и албанских судија у јужној Митровици 14:11 у корист Албанаца и да ће председник Суда у северној Митровици бити Србин, као и да је то боље решење него што је задато у етничкој структури митровачког региона.
Вучић је додао да ће у Суду радити једнак број тужилаца српске и албанске националности, по девет њих.
Премијер је саопштио да ће митровачки суд имати огранке и у Зубином Потоку и Лепосавићу, на чему је српска страна инсистирала.
Вучић је додао да су разговори били изузетно тешки и да су више пута били прекидани и захвалио високој представници ЕУ за спољну политику и безбедност Федерики Могерини на исказаном разумевању. „Кетрин Ештон је желела да чује наш план, што добро памтимо, а чини ми се да такав став има и Федерика Могерини", објаснио је Вучић.
Он је изразио наду да ће овај напредак допринети да се што пре отворе прва поглавља у приступним преговорима Србије са ЕУ и дати нови замајац европским интеграцијама Србије. „Понашање Србије биће поздрављено и оцењено као озбиљно", истакао је Вучић и додао да због тешких разговора две делегације нису стигле да се договоре о новој рунди дијалога.
Дијалог је настављен у атмосфери погоршаних односа између Београда и Приштине, до чега је довела одлука Мустафе да смени министра за повратак Александра Јаблановића, што је, према ставу Београда, учешће листе „Српска" у тој влади учинило бесмисленим.
Хан: ЕК ће пружити сву помоћ Србији у даљим реформама
Европски комесар за суседство и политичка проширења Јоханес Хан изјавио је синоћ да ће Европска комисија пружити сву подршку Србији за даље спровођење програма реформи и одао признање српском премијеру Александру Вучићу и Влади на досадашњем раду по том питању.
Хан је на заједничкој конференцији за новинаре са Вучићем рекао да зна да је спровођење реформи тешко, али је указао да је то нужно да би се грађани Србије приближили уласку у ЕУ.
Он је пожелео успех у дијалогу Београда и Приштине и додао да зна да ће то бити улагање у будућност Србије.
Европски комесар је рекао да рачуна да ће Вучић имати на уму шта је потребно у циљу европске перспективе Србије, истакавши да је јасни интерес Европске комисије да што пре дође до отварања преговора о чланству.
Вучић је рекао да ће он и његова влада сигурно учинити све да се реформе спроведу и да Србија крене ка ЕУ, додавши да очекује да што пре дође до отварања поглавља у преговорима о чланству и да у томе рачуна и на подршку Европске комисије али и на самог комесара Хана.
Премијер Србије је осудио напад демонстраната, косовских Албанаца, испред седишта Европске комисије у Бриселу, на сниматеља агенције Танјуг Марка Трошића, рекавши да се нада да ће белгијска полиција с тим у вези урадити свој посао. Косовски Албанци су јуче протестовали противећи се дијалогу Приштине са Београдом и тражећи да Косово преузме власништво над рударско-металуршким комбинатом Трепча.
Могеринијева: Затворено критично поглавље
Висока представница ЕУ за спољну политику Федерика Могерини изјавила је да су премијери Србије и Косова, Александар Вучић и Иса Мустафа „финализирали споразум о судству и правосуђу на Косову, чиме се затвара критично поглавље спровођења Споразума из Брисела, што ће знатно побољшати живот људи на терену“.
Могеринијева је у саопштењу издатом прошле ноћи по окончању нове рунде дијалога делегација влада Србије и Косова у Бриселу додала да „честита тај успех“.
Двојица премијера су „разменила мишљења о даљим корацима и потврдила своју обавезу да наставе да напредују у нормализацији односа“, а Могеринијева додаје да ће „наредних дана, радне групе наставити рад на спровођењу договореног“.
Мустафа и Вучић „сложили су се да раде заједно на актуелним регионалним проблемима, међу којима је акутни проблем илегалне емиграције с Косова“, указала је Могерини.
Висока представница ЕУ за спољну политику је на крају саопштења пренела да је „изразила подршку двојици премијера за даљи напредак на путу ка Европској унији“.