Сиријски председник Башар ел Асад рекао је да његова влада генерално добија информације о авионским нападима на положаје Исламске државе у Сирији које изводи међународна коалиција предвођена Сједињеним Америчким Државама, али да од почетка те акције у септембру није било директне сарадње власти Сирије и те коалиције.
Асад је у данас објављеном интервјуу за британски Би-Би-Си изјавио да Сирија информације добија са треће стране, од којих је једна и Ирак.
„Понекад, они пренесу поруку, генералну поруку, али нема ничег тактичког. Нема дијалога. Има, назовимо то тако, информација, али не и дијалога", навео је Асад.
Он је оповргао да је сиријска војска неселективно бацала бурад напуњену експлозивом на области под контролом побуњеника, усмртивши хиљаде цивила. Сиријски председник је те оптужбе назвао „детињастим".
„Имамо бомбе, ракете и метке… Немамо бурад пуњену експлозивом", рекао је Асад.
„Нема неселективног оружја. Када пуцате — ви циљате, и када пуцате и циљате — циљате на терористе како бисте заштитили цивиле. Не можете да ратујете без жртава", додао је он.
Би-Би-Си оцењује да је Асадово оповргавање коришћења буради са експлозивом спорно, јер су погибије цивила у тим нападима веома добро документоване.
Активисти за људска права наводе да се бурад пуњена експлозивом углавном избацују из хеликоптера које, како се верује, поседују само владине снаге, и то са велике висине, како би избегли противваздушну ватру.
Са тих висина, додају активисти, немогуће је гађати прецизно.
Асад је демантовао и наводе да су његове снаге користиле хлор као оружје, упркос истражитељима Организације за забрану хемијског наоружања који су потврдили да је то био узрок смрти најмање 13 особа.
Многе земље из међународне коалиције која већ месецима бомбардује војску Исламске државе у покушају да спречи њено напредовање у Сирији и Ираку, тврде да не сарађују са Асадом, од кога траже да поднесе оставку још од 2011. године, када је почео устанак против његове власти.
Би-Би-Си наводи да је, међутим, чињеница да је Исламска држава освојила велике делове територија Сирије и Ирака на којима је прогласила калифат, приморала међународне званичнике да размотре сарадњу са сиријским лидером у борби против екстремиста.
Упркос томе, Асад је искључио могућност придруживања међународној коалицији која жели да уништи Исламску државу.
„Не, дефинитивно не можемо и немамо вољу и не желимо то, из једног простог разлога — јер не можемо да будемо у савезу са земљама које подржавају тероризам", рекао је Асад о америчкој коалицији.
Он није елаборирао ту своју изјаву, али Би-Би-Си подсећа да сиријска влада и џихадистичке екстремисте и чланове домаће политичке опозиције рутински означава као „терористе".
Асад је, међутим, истакао да он није против сарадње са другим земљама у борби против војске Исламске државе, али је одбио евентуални разговор са америчким званичницима „јер они не разговарају ни са ким, осим ако није марионета", алудирајући, како наводи Би-Би-Си, на опозиционе лидере који имају подршку Запада и заливских земаља.
„И лако газе по међународном праву, тренутно када се ради о нашем суверенитету, тако да они не разговарају са нама, ми не разговарамо с њима", рекао је Асад.
Он је одбацио предлог Сједињених Америчких Држава да обуче и опреме „умерене" побуњеничке снаге које би се на сиријској територији бориле против екстремиста Исламске државе, наводећи да је то „пусти сан".
Асад је поручио да умерених нема, постоје само екстремисти из Исламске државе и фронта Ал Нусра — огранка Ал Каиде у Сирији.
Он је такође бранио држање под опсадом побуњеничких територија широм Сирије, за шта активисти сматрају да као последицу има изгладњивање цивила.
„Из многих области које су под контролом побуњеника цивили беже и долазе у наше области, тако да се у већини области које држимо под опсадом и нападамо налазе само екстремисти", тврди Асад.