Бујични потоци, надошла Јужна Морава и њене притоке које су од почетка године у два наврата изазвале поплаве у Пчињском округу, оставили су иза себе пет тешко оштећених мостова и уништене локалне путеве, саопштио је данас начелник Одељења за ванредне ситуације у Врању Драган Тасић.
Poplave kod Vranja teško oštetile pet mostova pic.twitter.com/GJJMLbdHU8
— Htc One Vesti (@VestiHtcOne) February 10, 2015
Тасић је за агенцију Бета изјавио да су озбиљно оштећена два моста преко Јужне Мораве у општини Владичин Хан, мост код села Жужељица у општини Бујановац, у Врању код села Корбевац и Трговишту где је мост поткопала Козлодујска река, али и да је велики број такозваних „цевних пропуста“ преко сеоских потока вода у потпуности урушила.
„У селу Мазараћ је Јужна Морава однела један суб моста, цео мост се накривио и није за саобраћај, али становништво има и алтернативних праваца за прелаз реке. Критичан је мост код села Стубал око кога је вода однела око три метра земљишта, тако да више није спојен са обалом, а преко тог моста свакодневно треба да прелазе деца јер се у селу налази школа“, рекао је Тасић.
Тасић је додао да су од невремена и надошлих река страдали инфраструктура, путни правци, водовод, електрична и телекомуникациона мрежа, те је самим тим и становништво било угрожено, али да није било директне опасности по грађане.
Како довести оранице у првобитно стање после поплава? http://t.co/ZnQQ7zLCDI #Vranje #poplave pic.twitter.com/qMisLrSFQz
— RTV Vranje (@rtvranje) February 10, 2015
Вода је на простору Врања и Врањске Бање директно угрозила приближно 30 домаћинстава, којима су поплављени подруми и приземне просторије, од чега је велики број поплављен у самом Врању због запуштене атмосферске канализације.
„У Босилеграду је ванредна ситуација на снази од 24. јануара, јер има проблема на електродистрибутивној мрежи која је страдала од снежних падавина. Поправке се раде без престанка, али у три наврата нас је невреме враћало на почетак јер трафостанице испадају из система. Тренутно је неисправно девет трафостаница и још 120 домаћинстава нема струју“, рекао је Тасић.
Угроженом становништву у Босилеграду послато је до сада десет агрегата за нисконапонску мрежу и 150 пакета хране и хигијенских средстава.
„Општина Владичин Хан укинула је одлуку о проглашењу ванредне ситуације, а у општинама Врање и Врањска Бања ванредна ситуација је још увек на снази у 15 насеља, углавном у местима поред Јужне Мораве, док се до неких места вода за пиће допрема цистерном“, додао је Тасић.
Према његовим речима, релативно мала количина падавина изазвала је поплаве зато што је земља већ била влажна од отопљеног снега и није могла да прими више воде, што је довело до формирања бујичних потока, али делом и због неодржаваних одводних канала.
„Страшну штету претрпео је и велики број локалних општинских и некатегорисаних путних праваца, на којима су поједини делови пута потпуно однети или су се појавиле велике рупе, а активирала су се и клизишта. Колика је укупна штета од ових поплава тек ће се утврдити“, закључио је Тасић.
Most preko Južne Morave u selu Stubal #poplave ugroženi kablovi @Telekom_Srbija pic.twitter.com/FDTefQf94n
— NN (@ninoslavn) February 10, 2015
Поправка путне инфраструктуре али и мостова преко водотокова другог и трећег реда, односно преко мањих речица и потока, пада на терет локалних самоуправа, у чијој је надлежности и одбрана од поплава на тим водотоковима, док су за одбрану од поплава на водотоковима првог реда задужени републички органи, што је случај и са поправком мостова и путних праваца првог реда.