Број илегалних прелазака српско-мађарске границе од јуче је преполовљен, пошто је са обе стране границе појачана контрола „зелене линије“.
Претходних дана, број лажних азиланата прелазио је 1.000 дневно, а јуче је мађарска полиција на територији целе земље забележила укупно 667 илегалних прелазака, јавља дописник РТС-а.
Током викенда је ухапшено више од 4.000 илегалних имиграната.
У жупанији Бач-Кишкун, која се граничи са Србијом, јуче је приведено 68 косовских Албанаца и девет Сиријаца.
Мађарска полиција је саопштила и да је код некадашњег граничног прелаза Хеђешхалом са Аустријом заустављен аутомобил марке Фијат са српским регистарским таблицама, у коме су затечена тројица косовских Албанаца без докумената.
Против 33-годишњег Србина поднета је кривична пријава због покушаја кријумчарења људи, јер је утврђено да је за новац Албанце возио у Беч.
Приштински дневник „Бота сот“ пише да је од августа до децембра прошле године са Косова отишло 100.000 људи, а од почетка ове године још близу 50.000. Та бројка говори да је за само неколико месеци Косово напустило шест одсто становништва, пише „Бота сот“.
Влада Косова припрема антимиграционе мере
Влада Косова припрема конкретне мере којима ће покушати да спречи масовну илегалну емиграцију становника у земље Европске уније.
Портпарол Владе Косова и министар рада и социјалног старања Арбан Абраши је у изјави за интернет портал Gazetablic.com изјавио да је Влада „у процесу израде конкретних мера“.
„Почело се са отписивањем дугова, а наставићемо и са другим мерама, колико то буџет буде дозволио. Договорено је да у процесу ребаланса приоритет имају мере за спречавање и борбу против илегалних миграција“, рекао је Абраши.
Навео је да ће ребаланс донети фискалне, пореске и друге олакшице које се односе на стварање повољних услова за предузетништво, у циљу повећања благостања и отварања нових радних места и најавио формирање специјалних фондова за побољшање стања посебних група грађана.
Он је додао да осим институција, допринос том процесу треба да дају и опозиционе странке конкретним идејама а не ад хок предлозима.
У последња два месеца, према незваничним подацима, Косово је напустило неколико десетина хиљада грађана који преко Србије одлазе у Мађарску, одакле настављају пут ка западноевропским земљама, пре свега Немачкој, Аустрији и Француској.