Сарадници Министарства иностраних послова Руске Федерације и ветерани совјетске и руске дипломатске службе 10. фебруара обележавају свој професионални празник – Дан дипломатског службеника. Службеници амбасаде Руске Федерације у Београду обележили су свој празник полагањем венаца на гроб Николаја Хартвига, чувеног члана руског дипломатског кора који је сахрањен у Србији.
У Русији, Николаја Хартвига сматрају за светао пример пожртвованог дипломате. Службеници руске амбасаде, предвођени амбасадором Александром Чепурином су на Дан руских дипломата положили цвеће на његов гроб.
„Наша Дипломатска служба има дугу историју, има своје традиције, то је празник дипломатског особља које ради у политичкој и економској сфери у читавом свету. Овај празник прославља се и у Министарству иностраних послова у Русији, као и у свим нашим амбасадама, представништвима и изасланствима. Ми радимо тако да сва спорна питања решавамо компромисима, ради одржања мира у свету. И у Србији радимо на исти начин како бисмо пронашли мирна решења за све сукобе”, изјавио је амбасадор Чепурин.
Корени руске дипломатије сежу у далеку прошлост. Прва дипломатска мисија упућена из Русије у иностранство била је мисија у Византију, 838. године. „Уговор о миру и љубави”, потписан 860. године такође са Византијом, био је први међународни уговор који је Русија потписала. Ипак, за формирање професионалне дипломатске службе било је потребно време.
Када је, средином 16. века, цар Иван Грозни одлучио да формира „приказе”, односно министарства, формирао је и Посланички приказ, као институцију која управља спољнополитичким пословима. Посланички приказ водио је један од најобразованијих Руса тога времена, Иван Михаилович Висковатов.
Након Октобарске револуције, уместо Министарства спољних послова, формиран је Народни комесаријат за спољне послове који је у почетку водио Лав Троцки, а касније Максим Литвинов и Вјачеслав Молотов. Име министарству враћено је после Другог светског рата. Поред Молотова, Министарство иностраних послова СССР водили су и Андреј Вишински, Андреј Громико и Едуард Шеварнадзе.
Ипак, у легенду је ушао, можда најдуговечнији министар иностраних послова модерног доба, Андреј Громико, чувени „Мистер њет”. Министарством је управљао од 1957. до 1985. године и дао је печат читавој епохи Хладног рата. Иза симпатичног, насмејаног лица, крио се чврст и бескомпромисан човек који је лукаво балансирао између Америке и њених савезника са једне стране, и несврстаних земаља на другој.
Едуард Шеварнадзе дошао је на место министра спољних послова СССР у годинама које су означавале опадање моћи прве државе комунизма.
Судбина Министарства спољних послова била је повезана са новом улогом Русије у свету. Вођене су расправе у јавности и научним круговима о новој улози Русије у светској политици. Ове расправе резултирале су доношењем неколико стратешких докумената између 2000. и 2012. године који су постали основа стратегије руске спољне политике.