За све оне који одлажу рашчишћавање пријемног сандучета од старих имејлова, ево потенцијалне мотивације — Федералној влади САД није потребан судски налог да чита електронску пошту старију од шест месеци.
Оно чега већина Американаца није свесна је да се двосмисленим језиком коришћеним у Закону о комуникацијама из 1986. године заштита Четвртог амандмана против неосноване претраге и заплењивања проширује само на електронску комуникацију која је послата или примљена пре мање од 180 дана, прености лист „Мак Клачи Ди-Си".
Такозвано „правило од 180 дана" допушта Влади да било који имејл, текстуалну поруку или документ похрањен на интернет серверима познатим као „клауд" (облак), третира као „напуштен" и стога доступан и без коришћења административне моћи судског позива. Критичари за ову тактику кажу да заобилази неопходни процес.
Када је 1986. састављен Закон о приватности електронске комуникације, људи махом нису имали имејл налоге. Сада је Кевин Јодер, републикански конгресмен из Канзаса, покренуо иницијативу да се тај закон осавремени.
„Влада суштински користи рупу у закону како би прекршила правила приватности Американаца", рекао је Јодер „Мак Клачи Ди-Сију". „Не би им било дозвољено да вам развале врата и заплене документа која се налазе на вашем џи-мејл налогу. Сумњам у то да Американци верују да са проналаском интернета Устав престаје да важи."
Почетком овог месеца, Јодер и конгресмен Џерад Полис, демократа из Колорада, предложили су измену закона која би омогућила Владиним агенцијама и полицији да добију судски налог на основу основане сумње.