„Сада ће мени један човек из Србије, који је врховни тужилац за ту материју у земљи, 16 година после бомбардовања, да каже да ће нешто да испитује. И мандат му је истекао. Нека мало размисли шта он то копа по Србији. Али, није једини. Почела је поново нека оркестрирана кампања“, казао је Николић у интервјуу за Политику.
Председник је казао да тужилац за ратне злочине у Србији не треба да буде „пион Хашког трибунала, нити рука која треба да потписује декрете који стижу из Хага“.
„Сваки тужилац треба да буде самосталан, и он у Србији има ту потпуну самосталност, али нема независност. Он (Вукчевић) мисли да је орган неког другог самосталног тужилаштва“, казао је Николић.
Николић је поновио да стоји уз генерала Диковића и да зна да је Диковић „честит човек“ и да је сигуран да није „никакав ратни злочинац“.
Фонд за хуманитарно право недавно је објавио досије у којем се налазе докази да је 37. Моторизована бригада, којом је командовао Диковић, учествовала у ратним злочинима 1998. и 1999. године на Косову.
Након нових доказа које је Фонд изнео, Вукчевић је најавио покретање истраге у случају „Диковић“.
Недопустив притисак на тужиоца Вукчевића
Демократска странка оценила је данас недопустивим притисак председника Србије Томислава Николића на тужиоца за ратне злочине Владимирa Вукчевића који је најавио истрагу против начелника Генералштаба Љубише Диковића.
„Немогуће је присетити се случаја у новијој европској историји да је председник неке државе притискао тужилаштво на начин на који то данас чини Николић, безмало претећи Вукчевићу да 'мало размисли шта то копа по Србији' – искључиво због најаве истраге о наводима да је начелник Диковић умешан у ратне злочине“, наводи ДС.
ДС истиче да је свако невин док се не докаже супротно, а да је терет доказивања на правосудним органима.
Та странка наводи да је Николић – уместо да заузме став поштујући владавину права, грађену упркос његовом великом противљењу и политици коју је он годинама заступао – изабрао да јавно, преко медија, прети Владимиру Вукчевићу.
Председник на тај начин, како оцењу ДС, показује да суштински не разуме ни концепт правне државе, ни владавине права, ни процесуирања ратних злочина, а самим тим ни европске вредности за које се „очигледно, само декларативно залаже“.