„Одлуку смо донели тешка срца, али то је наш допринос нормализацији безбедносне ситуације, пре свега, због српске заједнице на Косову, имајући у виду да су се увек приликом покушаја да обиђемо гробове наших најмилијих, дешавали неки инциденти у којима су нам били угрожени животи и били смо вређани од Албанаца“, изјавио је Станојевић.
Он је навео да ова одлука никако не значи да су Ђаковичани одустали од својих огњишта.
„Имали смо прилику да нашу ситуацију образложимо Унмику и Амбасади САД на Косову, први пут за протеклих 16 година. Изложили смо им чињенице — да нам за све ово време од рата није дозвољено да обиђемо наша огњишта. Питали смо их да ли је могуће да у 21. веку постоји етнички чист град у коме је за један народ улаз забрањен. Одговорили су нам да ће нам сва права бити омогућена, а ми смо их позвали да обиђу наша огњишта, цркве које су срушене и гробове који су оскнављени. Рекли смо им и да је 36 српских гробаља у околини Ђаковице преорано и да је у току процес уништавање српске улице у Ђаковици“, рекао је Стојановић.
Он не оспорава да су им и у Београду и Приштини рекли да је безбедносна ситуација лоша и да сами одлуче да ли ће сутра кренути пут Ђаковице.
„Међутим, на први следећи верски празник ми ћемо кренути пут Ђаковице и на тај пут ћемо позвати и српске министре из Приштине и Београда да нам се придуже“, изјавио је он.