Колинда Грабар Китаровић је на позорницу на Марковом тргу, заједно са супругом Јаковом, ступила уз фанфаре након пуцња из Гричког топа и звоњаве звона са Цркве Светог Марка, а дочекале су је судије Уставног суда.
До трга је стигла успињачом, прошавши Ћирилометодском улицом кроз шпалир одушевљених грађана, који су се са новом председницом руковали, аплаудирали јој, пљескали, махали хрватским заставицама и певали „Зови, само зови".
Полагању заклетве претходило је интонирање химне „Лепа наша домовино" и одавање почасти погинулима у Домовинскоме рату минутом ћутања, уз пригодан музички програм.
Упутивши поздрав Хрватицама и Хрватима у домовини и свету, али и свим хрватским држављанкама и држављанима, као и гостима инаугурације, председница Хрватске је рекла да се положеном заклетвом обавезала да ће служити хрватском народу и свим хрватским држављанима.
Грабар Китаровићева се захвалила свима који су, како је рекла, своје животе током „тисућљетне борбе за хрватску самосталност" уградили у темеље модерне хрватске државе, а посебну захвалност упутила је бранитељима који су, нагласила је, били и остаће камен темељац Хрватске.
„Особиту захвалност дугујемо првом хрватском предсједнику др Фрањи Туђману, предводнику тог повијесног потхвата и утемељитељу сувремене хрватске државе", додала је Грабар Китаровићева, уз аплауз и скандирање окупљених „Фрањо, Фрањо".
Поручила је да ће бити „предсједница свих хрватских грађана", без обзира на „политичко опређељење, етничку, вјерску и полну оријентацију и припадност" те да ће бескомпромисно штитити социјално најугроженије.
Потом се директно обратила свим грађанима Републике Хрватске, свесна, како је рекла, своје одговорности према њима јер је једини „високи државни дужносник" којег грађани непосредно бирају.
„Хрватице и Хрвати, грађанке и грађани Хрватске! Ви сте ми указали поверење и вама ћу полагати рачуне! Бићу ваш глас, бићу ваша председница. Једна сам од вас и даћу све од себе да Хрватску учинимо богатом државом, из које млади неће одлазити, у којој ће се више рађати него умирати, где ће наши људи у златној животној доби уживати плодове свога рада", рекла је Колинда Грабар Китаровић на почетку свог инаугуралног говора.
Говорећи о односима са комшијама, Грабар Китаровићева је рекла:
„Очекујем да са суседима напокон решимо отворена питања попут граничних спорова, а у односима са Србијом посебно место имаће статус несталих у домовинском рату, као и међусобна заштита права мањина. Националне мањине богатство су Хрватске. Развијаћу и штитити њихова права, али и промовисати права Хрвата у суседним државама", рекла је хрватска председница.
Загреб је угостио 88 државних делегација — осам шефова држава из региона средње Европе, представнике међународних организација у Хрватској, као и изасланства хрватске владе и Сабора и бројне угледне госте из политичког, културног и јавног живота земље.
Марков трг осигуравале су јаке полицијске снаге, а свечаност инаугурације и пропратне активности нове хрватске председнице пратило је више од 300 новинара.
Србија ће учинити све да побољша односе са Хрватском
Премијер Александар Вучић поручио је јутрос после литургије у православној цркви у Загребу да ће Влада Србије дати све од себе да се побољшају односи између Србије и Хрватске. Вучић је присуствовао светој архијерејској литургији, а потом је посетио Црквену општину, састао се са митрополитом загребачко-љубљанским Порфиријем, као и са представницима и председником Српског националног већа Милорадом Пуповцем.
„Држава Србија и Влада ће дати све од себе да у нашим односима са нашим комшијама Хрватима владају мир, добри односи, више поштовања", рекао је Вучић у обраћању православним верницима у Цркви Светог Преображења Господњег у Загребу.
Он је истакао да је у Загреб дошао да, ако може, утиче на прављење мостова „да се ви осећате лакше и да са једнаким поносом волите и Србију и Хрватску".
Вучић је рекао да оно о чему постоје неслагања треба ставити на папир.
„Наравно да проблема има. Хрвати ће увек рећи да је то проблем несталих особа. Ми ћемо рећи да је то проблем имовине и положаја Срба у Хрватској. Рећи ће се да постоје проблеми са границом, али сви имамо проблем са границом. То је оно што једни другима увек можемо рећи", навео је Вучић.
Вучић сматра да је потребно рећи: „Увећајмо нашу трговинску размену, хајде да се негде појавимо и понудимо заједничке туристичке пакете, или хајде да заједнички излазимо на трећа тржишта са производима наших индустрија".
После инаугурације, како је саопштено у Београду, премијер Србије ће разговарати са шефицом хрватске дипломатије Весном Пусић и имати први званични састанак са Колиндом Грабар Китаровић.