Хан је то рекао дописницима медија са западног Балкана уочи посета Македонији и Косову и тиме одговорио на питање да разјасни изјаву да су „отклоњени неспоразуми“ у вези са слободом медија, коју је он пре пар дана дао на конференцији за новинаре са српским премијером Александром Вучићем.
На питање шта му је то Вучић рекао да би он закључио како неспоразума између Европске комисије и власти у Београду нема, Хан је рекао да „кад је у питању слобода медија, ја сам те примедбе чуо више пута и увек питам за доказе“.
„Желим да пратим те замерке, али су ми потребни одређени докази, а не само гласине“, назначио је европски комесар за проширивање и суседство Еврпске уније.
На питање новинара није ли „доказ“ који је он тражио за тврдњу о погоршавању слободе медија у Србији то што је међународна новинарска организација „Репортери без граница“ у последњем извештају оценила да је дошло до погоршања положаја и слободе медија у Србији, Хан је узвратио да „треба видети на основу чега су они дали такву оцену“.
„Мора се видети од чега се састоји оцена о таквом положају (слободе медија у Србији), а ја имам доста искуства с таквим вредносним лествицама, не засад у овом случају, па зато морам видети којим мерилима је утврђен тај положај на лествици“, појаснио је Хан.
„А што се тиче медија који повољно пишу о премијеру, има их и у другим земљама, укључујући Запад, то је само изолована назнака и никако није доказ. Ми овде треба да гледамо на стандарде владавине закона, тако да ако буде доказа, ја ћу на то први указати“, истакао је Хан.
Он је додао да ту Европска унија има своја правила и поступак, као што је годишњи извештај о европским реформама земаља западног Балкана и, истакао да је „на то била скренута пажња“.
„Али, нужни су врло опипљиви докази и онда ми можемо прикладно поступити, и то се тиче не само Србије, већ свих земаља“, указао је европски комесар.