Састанак министара финансија еврозоне завршен је синоћ без договора о новом режиму отплате грчког дуга. Порука Грцима је да морају да затраже да се досадашњи аранжман са међународним кредиторима настави.
Грчка није пристала на предлог министара финансија еврозоне да настави постојећи кредитни програм. Након четворосатног састанка у Бриселу Холанђанин Јерен Дајселблум, председавајући групе 22 земље које користе евро као националну валуту, рекао је новинарима да ће министри финансија сачекати Атину до краја недеље, а потпредседник Европске комисије Валдис Домбровскис изјавио је да ће се министри финансија поново окупити када и ако, како је рекао, Грци буду затражили да се постојећи програм настави.
Постојећи аранжман Грчке са кредиторима, који истиче крајем овог месеца, укључује драстичне мере штедње у замену за пакет финансијске помоћи из Европске уније и Међународног монетарног фонда.
Нова грчка влада, на челу са премијером Алексисом Ципрасом, раније је најавила да жели да напусти тај прогам и испреговара нови аранжман о отплати грчког дуга, који је један од највећих у свету. Грци захтевају да им се одобри привремени пакет помоћи како би могли да сервисирају дуг до лета, а да се у међувремену договори нови режим отплате.
Европски комесар за финансије и економска питања Пјер Московици рекао је да је сада важно усредсредити се на то да се постигне компромис и додао да је битно наћи равнотежу између изборне воље грчких гласача и међународних обавеза које Грчка мора да испуни.
Грчки министар финансија Јанис Варуфакис дао је сигнал да је Грчка спремна да разговара о продужењу програма мера штедње, ако он буде другачије формулисан. Министри еврозоне флексибилни су и спремни на измене неких делова програма, али не и на његово напуштање, рекао је један од еворпских званичника. Директорка ММФ-а Кристин Лагард указала је на то да је њена институција у мало другачијем положају него Европска унија, јер њен аранжман са Грчком истиче тек половином марта.
Уколико се до 28. фебруара не пронађе решење, постоји опасност да Грчка изађе из еврозоне, што би имало несагледиве последице на будућност заједничке валуте, оцењују аналитичари.
Немачки министар финансија Волфганг Шојбле био је веома скептичан уочи састанка министара финансија у Бриселу. Он је рекао да Немачка не жели да Грчка напусти еврозону, али да нова влада у Атини мора да испуни основне услове из програма спасавања привреде, а не да се компромис са кредиторима постигне само зарад компромиса.
Шпански званичници током викенда поручили су Грчкој да желе назад 26 милијарди евра које су позајмили Атини за време финансијске кризе.
Подршка Влади Алексиса Ципраса у Атини расте. На митингу подршке током викенда било је присутно скоро 20.000 људи.