Непоштовање Коалиционог споразума, не само једнострана одлука Приштине да смени министра за повратак и заједнице Александра Јаблановића, разлог је за одлагање повратка представника „Српске“ у покрајинске институције, кажу у грађанској иницијативи Српска, а преноси Бета.
„Криза поверења у покрајинској Влади настала је због једностране одлуке о смењивању Јаблановића, као и због оклевања албанских партнера – Демократског савеза Косова (ЛДК) и Демократске партије Косова (ПДК) да примене оно на шта су се обавезали коалиционим споразумом са листом 'Српска', наводи на сајту телевизије Мост извор из грађанске иницијативе Српска.
Према речима извора, коалициони партнери „Српске“ су се потписивањем документа обавезали на успостављање Заједнице српских општина – за три до пет месеци од дана потписивања споразума. Данас, скоро два и по месеца касније, на том пољу није направљен никакав помак.
„Помака нема, Приштина избегава разговоре о томе иако је за нас Заједница српских општина апсолутно доминантна тема, игноришу и чињеницу да је она највеће достигнуће бриселских преговора“, навео је извор из „Српске“.
„Не треба подсећати“, додао је извор „да од повратка интерно расељених и остварења њихових права нема ничега, и да је чак и министар за повратак и заједнице смењен једностраном одлуком, након покушаја да заштити Србе који су каменовани на Божић јер су дошли у Ђаковицу да обиђу своја огњишта и да у својој цркви запале бадњак“.
„Приштина покушава да изигра и наш договор о посебном третману прошлих и будућих приватизационих валова у општинама са српском већином – да ће у њима учествовати и представници тих општина. Већ данас у Скупштини можемо чути да се већина посланика томе противи“, навео је извор.
Извор из ГИ Српска упозорио је и на то да су од дана када су потписе на споразум ставили Иса Мустафа и Хашим Тачи, мимо коалиционог договора већ приватизоване две земљорадничке задруге попут „Мораве“ из Партеша, као и двадесетак локала у Северној Митровици.
Такође, када је реч о непоштовању договора, сувишно је говорити да је Анекс коалиционог договора посебну пажњу посветио управо пољопривредним задругама.
„Покрајински посланици су у четвртак указали на споран члан закона који предвиђа да трансформисање јавних предузећа треба реализовати у договору са општинама у којима се налазе. Тражили су да се члан преформулише јер оставља простор да општине могу да 'праве проблеме', посебно када су у питању јавна предузећа са националним интересом као што је 'Трепча'“, рекао је извор.
Уништавање и скрнављење имовине СПЦ се наставља, без осуде, најаве рушења приштинске Цркве Христа Спаса нису престале, на зидовима светиња и даље исписују графите, последњи пример је Богословија у Призрену.