Ово ће бити први лет руских посматрача над америчком територијом након погоршавања односа двеју земаља. Како наводи портал, овакви прелети су веома важни јер директно доприносе међусобном поверењу Русије и Америке, као и томе да се споразум спроводи у дело.
Према подацима Министарства одбране Русије, руски авион ће полетети са војне базе из Арканзаса, затим са аеродрома из Охаја. Дужина сваког лета износи око 5.000 километара, а користиће се специјални авион Ту-154М-ЛК-1 који је опремљен фото и радио-опремом неопходном за истраживање.
Споразум о слободном небу потписан је 1992. године у Хелсинкију између 23 земље чланице ОЕБС-а ради међусобне контроле над војним активностима. Данас је тај списак проширен на 33 земље, међу којима су и Белорусија и Украјина.
Експерт журнала „Взљот" Владимир Шчербаков је за „Газета.Ру" рекао да је овај прелет веома важан за глобалну безбедност јер, како каже, споразум подразумева ограничење стратешког наоружања.
САД су 18. априла 2014. године забранилe извиђачки лет Русима без објашњења. Како наводи портал, неколико дана пред лет је председник Комитета за обавештајна питања Представничког дома САД Мајк Роџерс позвао Белу кућу да забрани најављени извиђачки лет јер руски авион Ту-214 угрожава безбедност Сједињених Држава.
Председник Института стратешког оцењивања Русије Александар Коновалов објаснио је за „Газета.Ру" да свака претња има две компоненте — реалну, коју чине количина наоружања једне земље и друга, виртуелна, која се базира на страху. Споразум отвореног неба у највећој мери помаже да све земље потписнице минимализују све страхове од потенцијалних претњи.
Иначе, за извиђачке летове, у оквиру Споразума oтвореног неба, Руси користе два специјалних авиона типа Ан-30б и Ту-154М-ЛК1. Током 2012. године направљена је још једна летелица Ту-214ОН, али Русија од САД још увек није добила дозволу за његово коришћење.