„Сама ова разлика у процени показује да постоји много тога што треба да урадимо да бисмо овај проблем решили. Последњих година били смо сведоци више трагичних инцидената у којим је коришћено оружје пре свега у илегалном поседу, а један мањи број у легалном“, рекао је Стефановић образлажући Закон о оружју и муницији.
Министар полиције навео је да велика количина илегалног оружја у Србији захтева планске мере и додао да су се у пракси мере легализације оружја показале као најефикасније.
Он је подсетио да је од 1992. године спроведено пет мера легализације, а да је последња била 2007. године и да је тада предато 8.455 комада различитог оружја.
Стефановић је рекао да ће закон омогућити ефикаснију контролу поседовања и промета оружја, чиме ће се спречити његова злоупотреба и побољшати безбедност грађана Србије.
„Друго, савесним и легалним власницима биће омогућено да оружје несметано поседују и користе у законом дозвољене сврхе лова, спорта, колекционарства и самоодбране“, казао је министар полиције.
Стефановић је навео да Закон предвиђа да се здравствена способност особа за држање и ношење оружја доказује приликом подношења захтева, а проверава на пет година.
Министар је навео да полиција има могућност да забрани поседовање оружја када „основано процени да би га власник могао злоупотребити“.
Стефановић је истакао да је пооштрена и казнена политика за злоупотребу и несавестан однос према оружју, а прописане су и прекршајне казне, уз могућност одузимања оружја и муниције.
Стефановић сматра да је овим нацртом „повећана одговорност онога ко поседује оружје“.