Поводом обуставе изградње „Јужног тока“, тренутно се воде разговори око могућности изградње алтернативног гасовода који би гасом снабдевао Европу, укључујући и Србију.
Председник Русије Владимир Путин је током посете Мађарској изразио спремност да са европским партнерима направи нови пројекат, који подразумева да гас кроз Турску дође и до Европе. Мађарски премијер Виктор Орбан рекао је да Мађарска има двоструку одговорност, јер Србија гас добија преко те земље.
Након преговора са премијером Мађарске, председник Русије Владимир Путин је истакао да приликом реализације „Турског тока“ Москва може да „искористи договоре са Мађарском, Србијом, као и са другим партнерима“.
„Спремни смо да гасовод изградимо у том обиму да кроз Турску тај гас може да иде и у Европску унију. Притом, не намеравамо никога да кажњавамо, ни на кога да се љутимо“, рекао је руски председник у посети Мађарској. Он је у разговору са мађарским премијером Виктором Орбаном рекао да повратка на реализацију пројекта „Јужни ток“ у његовом ранијем виду не може бити, те да постигнути договор са Турском може бити искоришћен приликом ширења радова.
„Налазимо се у глупој ситуацији. Европска комисија се стално предомишља – данас одбија сарадњу, сутра je прихвата, а прекосутра ко зна шта ће опет одлучити. Ми позивамо на озбиљно и дугорочно партнерство, као што је то био случај низ година уназад. Русија је увек била сигуран партнер, а намерава то и да остане“, рекао је Путин.
Мађарски премијер Виктор Орбан рекао је да је Мађарска заинтересована за изградњу транзитног гасовода са јужног правца преко њене територије.
„Мађарска има двоструку одговорност јер гас, који је неопходан за њено преживљавање, од Мађарске добија и Србија. Недавно сам имао сам састанак са српским премијером око могућих решења. Такође сам разговарао и са Македонијом и Грчком и закључио да би било добро инвестирати у транспорт турског гаса кроз те три земље. Е сад, да ли ће се то десити, питање је будућности“, рекао је Орбан.
Директор Института за националну енергетику Сергеј Правосудов у интервјуу који је дао Спутњику истиче да је засад рано да се дају прогнозе поводом српског учешћа у новом енергетском пројекту, али да се схема „Турског тока“ у принципу подудара са „Јужним током“ – мења се само тачка уласка. Правосудов сматра да је диверсификација извора за Србију, о којој је говорио премијер Вучић, у принципу могућа, али биће много скупља, пошто „тренутно нема јефтинијег гаса од руског“.
„У претходном формату, то би се чинило преко мешовитог предузећа, а новац би обезбедио 'Гаспром'. Србија, у зависности од тога да ли је то повољно или не, час подвлачи своју тежњу ка чланству у ЕУ, час истиче чињеницу да она није чланица те уније. У сваком случају, у ситуацији око 'Јужног тока', она је била ослобођена свих правила ЕУ и могла је да чини било шта. Али на крају су из Београда кренуле перманентне ограде у стилу 'ми смо мала земља, ви треба да се договарате са Европском комисијом'. Испада да је у извесној мери Србија саму себе казнила. Наравно, Европска комисија неће дати никакав новац за изградњу гасовода преко територије Србије. Осим 'Гаспрома', нико неће дати новац“, каже Правосудов.
Руски председник Владимир Путин истакао је да је наставак сарадње са ЕУ могућ. „Сарадња је могућа ако нам буду помагали, али ако нас буду ометали, онда то није наш избор“, поручио је Путин.