„Развојем путне инфраструктуре у наредне две године створићемо боље услове за развој туризма”, рекао је премијер Србије Александар Вучић на отварању сајма. „Србија нема море, али га немају ни Аустрија и Швајцарска. Имамо дивне реке, брда, бање и планине, које можемо да искористимо.”
Према речима Расима Љајића, на сајму се очекује 65.000 посетилаца. Током трајања сајма, очекује се да буде остварено 15.000 ноћења. Циљ Владе је да се садашње учешће туризма у бруто домаћем производу са 1,8 одсто повећа на три, рекао је Љајић.
Градоначелник Београда Синиша Мали рекао је да је прошле године остварен рекордан број од милион и по ноћења. Вршилац дужности генералног директора Канцеларије за туризам и културу Абу Дабија Џасим ел Дармаки подсетио је да је први корак у сарадњи Србије и Абу Дабија било партнерство „Етихада” и „Ер Србије”.
„Совјетска Флорида”
Абхазија спада међу најмлађе државе у свету. Независност је прогласила после конфликта са Грузијом 2008. године и за сада је, као независну државу признају Русија, Венецуела, Никарагва и Науру. Без обзира на тешку политичку ситуацију у којој се налази, Абхазија је и даље туристичка дестинација.
У совјетско време, Абхазија је била позната као „Совјетска Флорида”. Абхаска обала Црног мора спада међу најатрактивније и веома је слична далматинској обали, премда не толико разуђена. Многобројна летовалишта, хотели, виле били су смештени на абхаској обали у совјетско време. Абхаски туризам доносио је у то доба 40% прихода Грузијске совјетске социјалистичке републике.
Упркос политичким проблемима, абхаска одмаралишта бележе посету од 220.000 туриста годишње. Томе, пре свега доприносе ниске цене. На пример, возна карта између познатог руског одмаралишта Сочи и престонице Абхазије Сухумија кошта само један амерички долар. Ноћење у хотелу у познатом абхаском одмаралишту Гагра износи 25 долара за ноћ, а ово одмаралиште је познато и по најјефтинијем смештају у региону, 12 долара. У цену, је, наравно, укључен пун пансион.
Абхазија није позната само по лепим плажама, већ и по другим атракцијама. Средњевековни замкови, мостови, манастири (Нови Атос) красе абхаске пределе. Можда је најлепша атракција Велики абхаски зид, за који се не зна тачно када је подигнут, а краси га три стотине камених кула.
Пирамиде старије од египатских
Судан је још једна земља која се први пут појавила на овогодишњем Сајму туризма у Београду, за коју нам никада не би пало на памет да може да буде интересантна за туристе, међутим у Судану има око 400 пирамида које су старије од египатских. Налазе се у Мероеу, два сата вожње од престонице Картума.
Картум, познат по романтичном ратовању генерала Џорџа Гордона против Махдијевих ратника, налази се на месту где се Бели и Плави Нил спајају у јединствену реку. На њеним обалама, у сумрак, одржавају се суфистчки плесови, слични плесовима наших дервиша.
Рвање којим се бави Нуба племе, такође привлачи пажњу туриста који посећују Судан. Луку Порт Судан на Црвеном мору посети на стотине јахти годишње. Најчешћи посетиоци су Италијани и Аустралијанци, који на суданску обалу Црвеног мора долазе због прекрасних подморских предела.
Реге, сунце, плаже…
Јамајка је једина нова земља која се представља на Сајму туризма, а која је нашим туристима позната.
Највеће карипско острво, познато је по бројним плажама, хотелима, гостољубивости и, наравно, реге музици. Клима на Јамајци је готово идеална — преко целе године температура је између 25 и 30 степени.
Сајам туризма, који се одржава под слоганом „Искористи тренутак” трајаће до 22. фебруара. За многе грађане сајам ће бити идеална прилика за ране резервације летовања, јер многе агенције нуде попусте и до 40 одсто. Уз Сајам туризма, одржавају се још три манифестације — Сајам опреме, хотелијерства и угоститељства, Сајам вина и Сајам сувенира.