Вербић је данас изјавио да у Србији око 300 школа штрајкује скраћењем часова на 30 минута, док СРПС наводи да је у штрајку 500 школа и да постоји могућност да се тај број повећа, преноси агенција Бета.
Вербић је, након састанка са представницима два синдиката који су колективни уговор и Споразум о нормализацији стања у просвети потписали 11. фебруара, истакао да колективни уговор важи за све запослене у просвети.
„Просвета је добила Посебан колективни уговор какав заслужује. Он је повољнији у односу на претходни и омогућава већа права у односу на она која проистичу из Закона о раду. Нуди нам и могућност да радимо на побољшању материјалног стања запослених у просвети. Иако смо га потписали са само два синдиката образовања, Посебан колективни уговор важи за све“, рекао је Вербић, а наводи Министарство просвете.
Министар је, коментаришући изјаве челника синдиката просвете који нису потписали посебан колективни уговор и споразум о прекиду штрајка како они немају довољне гаранције за побољшање материјалног положаја радника, објаснио да иза текста уговора стоје Влада и два министра, својим потписима.
Вербић је истакао и да неће бити могуће надокнадити часове изгубљене у штрајку.
„Прошли смо границу када су часови могли да буду надокнађени. Часови од 30 минута нису добро решење. Нажалост, то стоји у закону и то јесте законски штрајк, али дефинитивно на штету свих нас“, рекао је Вербић.
СРПС је оптужио министра Вербића да је крив за наставак штрајка и додатни губитак наставе у школама.
„Министар просвете Срђан Вербић је током тромесечних преговора са четири синдиката просвете показао да није дорастао ситуацији у којој већина школа штрајкује и када је настава трајно поремећена“, наводи се у саопштењу тог синдиката.
Како се истиче, Вербић није имао стратегију преговарања и решавања проблема запослених у просвети.
„То што није имао, министар Вербић је формулисао у 'нема пара, имајте разумевања за државу, не сме у споразум никаква бројка јер ће ММФ да полуди, Влада се неће сложити…'“, наводи се у саопштењу.