Драгоценој статуети, која ће бити додељена 22. фебруара у Долби театру у Холивуду, надају се, поред „Левијатана", „Дивље приче" Аргентинца Дамијана Шифрона, „Тимбукту" Абдерахмана Сисака из Мауританије, пољски филм „Ида" Павла Павликовског и „Мандарине" грузијског редитеља Зазија Урушадзеа.
Лауреат Канског фестивала „Левијатан" већ је добио приличан број награда, међу којима су Гран при 58. Лондонског филмског фестивала и фестивала у Минхену, главна награда филмског фестивала у Палићу, Гран при фестивала у Египту, као и награда „Златни глобус".
Ида — главни супарник Левијатана
Филмски критичар Антон Долин сматра да је главни супарник „Левијатана" пољска „Ида".
„Чини ми се да највеће шансе има 'Ида', али, лично, навијам за 'Левијатана'. Чини ми се да је као уметничко дело 'Левијатан' најупечатљивији међу пет номинованих филмова. Просто, за Русију ће бити веома важно ако овај филм победи. За Пољску ће бити једноставно пријатно ако победи 'Ида', али никаквог политичког, социјалног, уметничког значаја за земљу у победи 'Иде' неће бити", сматра Долин.
Он је напоменуо да, ипак, чланови Академије не мисле у тим категоријама, већ да једноставно гласају за оно што им се више свиђа.
„'Ида' је црно-бела, она је аскетска, лаконична, бави се познатом темом холокауста и његових последица.
„Левијатан" је велики, амбициозан, сложен, говори о савременој Русији која је прилично чудно биће, чудна звер за све Американце, несхватљив. Због тога се а приори овај филм мени чини мање погодним за 'Оскара'", објаснио је Долин.
Он је подсетио на филм „Тимбукту", који „у уметничком смислу заостаје за 'Идом' и 'Левијатаном', али је, истовремено, „важан филм који говори о радикалном исламизму, шеријату", односно о темама које су „данас најактуелније у свету".
Филмски стручњак и критичар Андреј Плахов такође сматра да ће главну битку за „Оскара" водити руски и пољски филм.
„Главни супарници, судећи по свему, биће пољска 'Ида' и руски 'Левијатан'. Ако чланови Академије предност буду дали 'Левијатану' онда ће, пре свега, изразити солидарност с критиком руске власти коју филм садржи. Победа 'Иде' би одговарала тенденцији да се обележи годишњица холокауста и да се подржи европски уметнички филм", рекао је Плахов.
Сиже познат целом свету
Филмски стручњак Кирил Разлогов сматра да „Левијатан" има „велике шансе" да добије „Оскара".
„То је повезано с укупним стицајем околности. Прво, филм има убедљив сиже, који је апсолутно разумљив сваком човеку на кугли земаљској, јер сваки човек на планети води борбу с бирократијом, администрацијом, одлично схватајући да у тој борби неће победити он него администрација… Као друго, у овом филму играју одлични, талентовани глумци, снимљен је у извесној мери са страшћу која се преноси на гледаоца", сматра Разлогов.
Поред тога, објаснио је Разлогов, приказ Русије у овом филму прилично се поклапа с представама о Русији које тренутно преовлађују у свету, а предност му доноси и чињеница да су продуценти дистрибуцију у САД поверили компанији „Сони класик", што значи да је филм одлично рекламиран код тамошње публике.