Статуете
Све статуете Оскара доносе се у дворану у специјалним кутијама од пластичне пене. Пошто се Оскари извуку из паковања, пластика се ломи на ситне делове, како нико из преосталих отпадака не би могао да направи шаблон статуете.
О статуетама брине посебан човек који представља Америчку филмску академију. Њему је забрањено да их дира голим рукама. Када се Оскар нађе у рукама лауреата, на њему нема ничијих отисака прстију, осим оног који ју је уручио и, наравно, самог добитника.
После церемоније, сваки се Оскар украшава таблицом са именом његовог власника. То се дешава на званичном пријему после церемоније – традиционалном Гувернерском балу.
Победници своје трофеје дају сарадницима Филмске академије, који таблице с именима причвршћују на основе статуета. Таблице с именима свих кандидата израђују се раније, а оне које остану неискоришћене уништавају се после церемоније.
Коверте
За коверте с именима одговара посебна компанија, чији сарадници током доделе награда брину да им нико не приђе, све док не дође тренутак да се име добитника прочита на сцени.
Један од њихових задатака јесте и да наизуст знају имена победника у свим категоријама, за случај да се ковертама нешто деси или да буде објављено погрешно име. У главним номинацијама, они уче имена глумаца, редитеља и назива њихових филмова, док су у другим категоријама дужни да запамте само имена филмова.
Црвени тепих
Црвени тепих, по ком звезде дефилују на улазу у дворану, подељен је на два дела стубовима са свиленим канапом. Номиновани иду левом страном, где могу да се обрате представницима медија. Сви остали гости церемоније морају да се држе десне стране. Госте који се сувише дуго задржавају на црвеном тепиху, љубазно, али прилично одлучно, моле да наставе да се крећу.
Пре него што поставе црвени тепих, сарадници филмске академије брижљиво претражују сваки центиметар Холивудског булевара и поправљају све рупе и избочине на тротоару. Ако постоји макар и најмања вероватноћа да ће пасти киша током проласка звезда по црвеном тепиху, над њу се ставља специјална надстрешница.
Главни део црвеног тепиха иде Холивудским булеваром, а његов последњи део пролази поред излога бутика трговинско-забавног центра, у ком се налази Долби театар. Ипак, продавнице су сакривене од очију гостију церемоније дебелим црвеним засторима, постављеним на излоге. Поред тога, свим продавницама које се налазе у тржном центру забрањено је да раде на дан уручења награда.
Гледалиште
Сваки номиновани има резервисана два места у гледалишту. У случају да је кандидату за Оскара потребно још фотеља, организаторе о томе мора да обавести раније и да образложи своју молбу.
Номиноване глумце и редитеље, напротив, распоређују далеко једне од других, да би објектив камере могао да их снима одвојено. Притом, они су распоређени у гледалишту тако да номиновани у другим категоријама из њихових филмова буду близу, како би у случају победе ишли поред глумаца и режисера.
Кабине
Личне кабине током доделе Оскара имају само продуценти програма, редитељ, сценаристи и водитељ церемоније. Сви остали, укључујући и номиноване, као и оне који уручују статуете, немају сопствене одаје.
Звезде могу да поправе шминку или фризуру у „зеленој соби“, која је смештена иза саме сцене: тамо је за њих постављено неколико тоалетних столова с осветљењем. Узгред, „зелена соба“, односно соба за одмор звезда и гостију церемоније, поставља се само за време доделе Оскара.
Бар
До почетка програма, сва пића у бару позоришта су бесплатна. Кад церемонија почне, они који желе да пију, морају да купе себи алкохол.
Бар је и у време церемоније по правилу пун људи. Најчешће се за шанком могу видети они који нису добили награде или оне звезде које су уручивале статуете, али нису успеле да се врате на своје место у гледалишту пре завршетка рекламног блока.
Свима који уручују Оскаре дозвољено је да излазе из гледалишта током рекламне паузе. На места се такође враћају током емитовања реклама.
У одсуству звезда, на њихова места седају волонтери Америчке филмске академије. Њима је забрањено да разговарају с познатима, осим ако је нека звезда сама одлучила да заподене разговор.
Тоалети
На спрату где се налази сцена у Долби театру постоје свега два тоалета. Сваки тоалет је направљен тако да у њему може да борави само један човек. Због тога су редови испред тоалета обично дугачки. И врло звездани.