„Ми се повлачимо“, потврдио је Дејнего.
Према речима представника власти ЛНР, „режим тишине“ у зони конфликта поштује се у целини. „Тихо је. Кршења практично нема. Понекад се чују пуцњи из лаког наоружања и појединачна минобацачка паљба“, изјавио је Дајнего.
Што се тиче изјава Анатолија Стељмаха, представника прес-центра Кијева за војну операцију у Донбасу, како ће припадници снага безбедности повући технику тек након потпуног прекида ватре, Дејнего се уздржао од коментара.
Подсетимо, у Минску су 12. фебруара завршени преговори „Нормандијске четворке“, уз учешће лидера Русије, Украјине, Француске и Немачке, и паралелно са њима, Контакт група за решавање кризе радила је на документу који омогућава да се смањи напетост у Донбасу. На крају је донесен комплекс мера за испуњавање Минског споразума који између осталог предвиђа и прекид ватре у Донбасу од 15. фебруара, повлачење тешког наоружања и стварање зоне безбедности.
На крају, све стране у конфликту су потписале план за повлачење технике 21. фебруара, када је свој потпис на документ ставио и шеф ДНР Александар Захарченко. Документ су раније потписали шеф ЛНР Игор Плотницки и представник украјинских снага безбедности генерал Александар Розмарнин.
У ДНР су раније саопштили да устаници и украјинске снаге безбедности треба да заврше повлачење тешког наоружања са линије разграничења за две недеље, саопштио је заменик команданта корпуса Министарства одбране ДНР Едуард Басурин.
Он је рекао и да ће посматрачи ОЕБС-а контролисати поштовање плана повлачења тешког наоружања. „Одбили су да бележе сам процес повлачења. Они ће залазити у области где, према договору, тешког оружја и не треба да буде. Провераваће се да ли га тамо има или не“, појаснио је представник Министарства одбране ДНР.