У првобитном нацрту резолуције, Србија је похваљена због напретка у дијалогу са Приштином, а прозвана што још није усагласила своју спољну политику са ЕУ и није увела санкције Русији.
На први нацрт известиоца за Србију Дејвида Мекалистера, који је Комитету представљен прошлог месеца, предложено је чак 222 амандмана, од чега су велики број поднели посланици из Хрватске који желе да се у резолуцију уврсте бројна билатерална питања.
С друге стране, неки посланици, али и сам Мекалистер, незадовољни су настојањима хрватских посланика да наметну своје захтеве целом Парламенту и најављују да их неће подржати. Шеф Скупштинског одбора за евроинтеграције Александар Сенић не очекује да ће амандмани битније изменити резолуцију.
„Она ће на крају бити усвојена у свом малтене неизмењеном облику и поред тога што се очекује прихватање одређених амандмана, али они неће довести до суштински велике промене смисла Резолуције о напретку Србије за 2014. годину“, каже Сенић.
Сенић подсећа да је у резолуцији јасно наведено да се Србији замера што је огроман број закона донет по хитној процедури, што није усагласила спољну политику са политиком ЕУ и позива се на наставак реформе правосуђа. Он, међутим, оцењује да пре јесени неће доћи од отварања првих поглавља.
„Србија тренутно није спремна за отварање поглавља 23 и 24. То су по одлуци немачког Бундестага прва преговарачка поглавља која ће бити отворена. Надам се да ће Срија у мају или јуну бити спремна за отварање преговарачких поглавља. После тога ће се чекати политичка одлука о њиховом отварању. Главни услов за отварање било ког поглавља је потпуна примена Бриселског споразума. Ако бих морао да прогнозирам, иако то нерадо радим мислим да пре септембра неће бити ниједно преговарачко поглавље“, истиче Сенић.
Министарка без портфеља задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић очекује да ће резолуција реално осликати напредак Србије остварен у претходној години. Расправа спољнополитичког комитета има за циљ да доведе до усаглашеног текста о којем ће Европски парламент гласати на пленарној седници у Стразбуру у марту.