Према његовим речима представницима ОЕБС-а биће омогућен приступ ка свим позицијама како би се уверили да се договор из Минска поштује.
„Ми смо у потпуности отворени према посматрачима и намеравамо да се придржавамо договора и да дајемо све од себе како би се мир у Донбасу одржао“, казао је Басурин за Спутњик.
Он је додао и да локална администрација у свим местима где се више не воде борбе спроводи повратак цивила у своје куће, као и да се спроводе мере како би се у потпуности повратили сви неопходни услови за нормализацију живота на истоку Украјине.
Истовремено, портпарол украјинске војске Анатолиј Стелмах рекао је да Украјина неће почети повлачење тешког наоружања док год се у потпуности не буде поштовало примирје према споразуму из Минска.
Он је истакао да прва тачка споразума подразумева апсолутни прекид ватре, а тренутна ситуација показује да, како је рекао, прекида ватре — нема.
Са друге стране, на истоку Украјине спроведена је размена ратних заробљеника између украјинских снага и милиције Доњецке и Луганске народне републике, а до сада је размењено 139 украјинских војника за 52 побуњеника, док би комплетна размена требало да се заврши 4. или 5. марта.
Нова рунда преговора „Нормандијске четворке“, између Немачке, Француске, Русије и Украјине могла би да буде настављена у уторак, 24. фебруара у Паризу, наводи руски лист Комерсант.
Према писањима руских медија, министри спољних послова те четири земље разговараће о спровођењу мировног споразума договореног 12. фебруара у Минску.
Члан Форума за међународне односе и бивши амбасадор Србије у Украјини Душан Лазић сматра да је апсолутно неопходно организовати још неколико састанака у „нормандијском формату“ на коме би учествовали лидери Немачке, Француске, Русије и Украјине.
Према његовим речима нови састанак у Минску може да буде користан с обзиром да су на првом састанку договорене само начелне ствари како би се обезбедило примирје у Украјини и кренуло на решавање других питања.
„Тих питања има доста. Има великих разлика у погледима међу свим главним актерима који данас решавају украјинску кризу“, закључио је Лазић.
Последњи пут се „Нормандијска четворка“ састала 12. фебруара у Минску када је постигнут договор којим се предвиђа успостављање примирја на истоку Украјине, као и повлачење тешког наоружања.