Народни музеј ће свој 171. рођендан 10. маја обележити у Галерији Матице српске у Новом Саду.
Почетак санације зграде Народног музеја означен је затварањем поставки „Пит Мондријан. Случај Композиције II“, „Кроз лице музеја“ и „Сава Сандић“.
Министар културе и информисања Иван Тасовац симболично је откачио са зида слику Пита Мондријана „Композиција II“.
„За свега пар минута радници ће почети да скидају слике са зидова, чиме се стварају сви предуслови за почетак унутрашњих радова у музеју“.
Тасовац је рекао да је Министарство културе и информисања Србије подржало иницијативу да се национални музеј у Београду преименује у Народни музеј Србије.
„Ми сада имамо 16 музеја који носе име Народни музеј, у различитим градовима. Чини ми се да је и у симболичком смислу битно то враћање на онај првобитни назив — Народни музеј Србије“.
Директорка Народног музеја у Београду Бојана Борић Брешковић рекла је да су тренутно у току радови на обнови фасаде и фасадне столарије, а да се све одвија у предвиђеним роковима.
„Ми смо сада на путу да завршимо тај озбиљан, велики задатак. Имамо пуну подршку Министарства културе и Владе Србије. Били сте ту када је тајмер симболично почео да октуцава време. Рок је 10. мај 2016. године“.
Стална поставка Народног музеја у Београду затворена је 2003. године због неадекватних услова за чување и излагање музејског блага, с идејом да се музејска зграда на Тргу Републике реконструише.
На конкурсу расписаном 2004. изабран је пројекат за реконструкцију зграде Народног музеја чији је аутор архитекта Милан Ракочевић, али је 2010. та идеја одбачена.
Експертски тим при Министарству културе и информисања Србије је у мандату Небојше Брадића оценио тај пројекат као скуп и нереалан.
Наредне, 2011. године, на новом конкурсу је изабран нешто јефтинији и једноставнији пројекат према идејном решењу архитектонског тима окупљеног око Владимира Лојанице, да би потом и он био одбачен као као неостварив.
Прибегло се најјефтинијем и најбржем решењу, а то је санација Народног музеја. Пројекат подразумева санацију крова и вертикале (водовод и канализација), изложбеног простора и Центра за конзервацију, као и санацију и адаптацију тридесетак депоа и радног простора запослених.