Говорећи на брифингу у Савету безбедности УН о приоритетима рада ОЕБС-а у 2015. години, Дачић је казао да се та организација данас суочава са заоштравањем институционалних подела, надметањем и сукобом у контексту међусобно искључивих перцепција.
„ОЕБС из 2015. се веома разликује од ОЕБС-а од само пре две године. Криза у и око Украјине и даље доминира безбедносним расправама у Европи као и 2014, али њен утицај је далеко шири. Она је истакла трајну сврсисходност ОЕБС-а као организације која је најподеснија за превазилажење растућих подела и омогућавање кооперативних решења“, рекао је Дачић у Њујорку, преноси Бета.
Према његовим речима, Србија „чини све“ како би се напори ОЕБС-а за дипломатским решењем актуелне кризе наставили на непристрасан и транспарентан начин.
„Од преузимања председавања Организацијом почетком ове године, мојом агендом доминира актуелна политичка криза и ескалација насиља у Украјини. Пакет мера најављених у Минску 12. фебруара и даље представља најбољу расположиву мапу пута која води смиривању на истоку те земље“, рекао је министар и додао да ће Посматрачка мисија ОЕБС-а наставити да патролира украјинско-руском границом.
Дачић је истакао да решавање замрзнутих сукоба заузима високо место на програму српског председавања ОЕБС-у, додавши да „посебно забрињава“ погоршање ситуације у Нагорно-Карабаху и застој у решавању кризе у Придњестровљу.
Он је казао да ће Србија током председавања ОЕБС-у, пажњу посветити и појави страних терористичких бораца, као и насилном екстремизму и радикализацији која воде тероризму, посебно радикализацији омладине, додавши да ће од 30. јуна до 1. јула у Бечу сазвати експертску конференцију за борбу против тероризма на простору ОЕБС-а.
Обраћајући се учесницима брифинга у Савету безбедности УН, Дачић је оценио да је партнерство те организације и ОЕБС-а „кључно за решавање безбедносних изазова на евроатлантском и евроазијском простору“ и додао да ОЕБС жели интензивирање партнерства са УН.
„Све структуре ОЕБС-а сарађују са широким спектром тела и организација УН у циљу јачања безбедности у све три димензије на простору ОЕБС-а и суседних региона. Спремни смо да ту сарадњу учинимо оперативнијом и више оријентисаном на резултате путем оживљавања разговора са особљем и прагматичном имплементацијом постојећег институционалног оквира“, рекао је Дачић.
Он је додао да је ОЕБС посвећен стварању нових синергија са УН у кључним регионима од заједничког интереса, који укључују Источну и Југоисточну Европу, Кавказ, Централну Азију, Авганистан и јужни Медитеран.
Политичка воља кључна за примену споразума
Председавајући ОЕБС-а Ивица Дачић изјавио је у Њујорку да је мировни споразум из Минска о Украјини „шанса која се не сме пропустити“ и да је у овом тренутку „основно питање“ има ли политичке воље да се договор спроведе, преноси Бета.
„Основно питање у Украјини није како ће се спровести сви делови споразума из Минска, него да ли је уопште споразум почео да се спроводи, пошто је у питању прекид ватре“, рекао је Дачић новинарима после састанка са шефовма посматрачких мисија ОЕБС-а у Украјини.
Он је рекао да је у овом тренутку „кључно питање“ има ли политичке воље да се спроведе договор из Минска и да се у том циљу морају уложити „максимални напори“.
Дачић је казао да планира да, као председавајући ОЕБС-а, посети Украјину, али је поновио да је претходно „јако важно“ да почне спровођење споразума из Минска.
Дачић је рекао да би све тачке договора из Минска требало да буду спроведене до краја ове године.
Мисија ОЕБС-а, објаснио је Дачић, јесте да провери да ли се примењује договор о прекиду ватре и о повлачењу тешког наоружања и у том циљу представници међународне организације морају имати слободан приступ свим подручјима на истоку Украјине.
Он је рекао да очекује да ће вечерас бити одржан нови састанак трилатералне Контакт групе за Украјину.
Дачић је најавио је и да ће се, као председавајући ОЕБС-а, у четвртак састати са америчким државним секретаром Џоном Керијем.