Грчка је у програму написаном на шест страна предложила реформе које, између осталог, подразумевају мере за сузбијање корупције, утаје пореза, као и илегалне препродаје цигарета и горива.
Влада у Атини је такође обећала да неће заустављати приватизације које су у току, и да минималне плате неће бити увећане одмах, како је раније најављивао премијер Грчке Алексис Ципрас, већ постепено и уз договор с кредиторима.
Одлуку Европске комисије да Грцима да зелено светло за наставак финансијске помоћи, економиста и професор Београдске банкарске академије Зоран Грубишић види као обострани компромис.
„Најпре бих рекао да је купљено време, без улажења у неке детаље око оних најболнијих тачака око којих су се водили преговори, значи више су се нека општија и специфична места помињала“, каже Грубишић.
Еврогрупа је позвала грчке власти да развију и прошире листу реформи, у директној сарадњи са институцијама, како би се дошло до брзог и позитивног решења. У коментару за Спутњик Грубишић подсећа да је Европска комисија листу реформи оценила као добру полазну тачку.
Међународни монетарни фонд, међутим, поручио је да плану реформи који је доставила Атина недостају јасни критеријуми које би влада требало да следи зарад испуњења преузетих обавеза. Слично је реаговао и председник Европске централне банке Марио Драги, који је у писму упућеном шефу еврогрупе, Јеруну Дајселблуму, изразио забринутост што се опредељења у том документу у многим областима разликују од постојећих програмских обавеза.
Наставак такозваног „грчког програма“ биће представљен на гласање парламентима земаља еврозоне које предвиђају ту процедуру. Немачка канцеларка Ангела Меркел позвала је данас своју конзервативну странку да на овонедељном заседању парламента подржи предлог о продужењу финансијског програма помоћи Грчкој.