Председник Србије је оценио и да је трајање притвора у директној супротности са извештајем Мисије ОЕБС-а, у коме се захтева веће придржавање права на слободу и ограничавање притвора на изузетне случајеве са кратким роком.
Председник Николић подсећа да је УНМИК 2002. године водио истражни поступак против више лица, а за иста кривична дела за која се данас Ивановић и остали терете и тада је оцењено да не постоје докази и да се поступак обуставља.
Како Николић истиче, у досадашњем делу суђења, сведоци тужилаштва Ментор Механа и Беџет Феризи потврдили су наводе одбране да су окривљени невини.
Имајући у виду стање у предмету који се води против Ивановића, Делибашића, Вујачића и Лазовића, не улазећи у коначни исход поступка, председник сматра да је мера притвора која је одређена упркос гаранцијама владе Републике Србије, непримерена и представља злоупотребу права, наводи се у саопштењу.
„Пуштање на слободу окривљених до правоснажности судске одлуке, било потврда поштовања основних људских права и објективности судског поступка“, оценио је Николић.
Како се наводи, председник ће са великом пажњом наставити да прати наставак кривичног поступка у очекивању да ће право надјачати мотиве политичке природе и да ће правна сигурност подједнако важити за све грађане Косова и Метохије. Посебно забрињава могућност да се понови случај Анђелка Колашинца, који је у притвору провео више од четири године, а кога је окружни суд у Призрену на крају ослободио свих оптужби.