Груевски је тиме одбацио тврдњу лидера опозиционог Социјалдемократског савеза Македоније (СДСМ) Зорана Заева да је власт прислушкивала 20.000 грађана Македоније, и узвратио да Заев том тврдњом „покушава да изазове дестабилизацију земље”.
Како преносе македонски медији, Груевски је на конференцији за новинаре рекао да се цео процес снимања прислушкиваних телефонских разговора, од којих је неке раније данас објавио његов политички противник Зоран Заев, „изводио на два начина у које су били умешани и професионалци из иностранства, уз подршку лица из Македоније”.
Груевски који је лидер владајуће ВМРО ДПМНЕ, навео је да је у прислушкивања телефонских разговора био укључен бивши директор Управе за безбедност и контрашпијунажу (УБК) Зоран Верушевски, који је ухапшен крајем јануара.
„Снимљени разговори које је презентирао Заев наручени су од стране службе у директној сарадњи са Зораном Верушевским. У његовом компјутеру има транскрипата разговора на енглески језик, као и анализа разговора. Јасно је да је материјал био намењен страној служби, лицима која не познају довољно политичка дешавања у земљи”, рекао је Груевски.
Груевски је навео да је снимање прислушкиваних разговора почело 2010. године и да се „тајно снимање одвијало повремено, од стране непознатог починиоца који је илегално снимао телефонске разговоре с различитих локација у радијусу од два километара од институција где су телефони високих функционера".
„Македонија и њени грађани су били мета снимања обавештајне службе у сарадњи са појединим држављанима Македоније. Постоје транскрипти ових разговора. Негде средином 2014. године за ову операцију сазнао је Зоран Заев који ју је прво искористио као уцену да затражи формирање техничке Владе”, казао је Груевски.
Груевски је рекао да постоје транскрипти и да „цео случај мора да има правну и политичку завршницу у институцијама”, а да „преко судског поступка треба утврдити да ли су веродостојни прислушкивани разговори које је у четири наврата у фебруару објавио лидер СДСМ Зоран Заев”.
Македонски МУП је данас у саопштењу демантовао да су новинари масовно праћени и прислушкивани што је устврдио Зоран Заев и новинарима пустио пет снимака прислушкиваних разговора „који потврђују да је Управа за безбедност и контрашпијунажу прислушкивала и масовно пратила новинаре”.
Заев је на конференцији за новинаре данас између осталог рекао да је та управа у последње четири године прислушкивала више од 100 новинара и власника медија, а најавио је и да ће транскрипте прислушкиваних разговора поделити свим новинарима који су били праћени, али их неће објавити.
Према саопштењу македонског МУП-а „хартије којима је данас манипулисао Зоран Заев су најобичнија лаж, а не документа Управе за безбедност и контрашпијунажу”.
Министарство је указало и да „МУП и УБК у време садашњег руководства никада нису нелегално пратиле нити правиле анализе новинара”.
Против Заева и још пет осумњичених који су и ухапшени крајем јануара, поднете су кривичне пријаве „због угрожавања уставног поретка” што је први такав случај у Македонији.
СДСМ је фебруара поднела кривичну пријаву против премијера Груевског „због нелегалног снимања разговора са Зораном Заевим” који је објављен на Јутјубу.
Груевски је данас на конференцији за новинаре рекао да је „затражио посебне истражне мере пре но што је Зоран Заев дошао у његов кабинет с намером да га уцењује наводним прислушкиваним разговорима јер је он (Заев) пре тог сусрета о својима намерама причао са 200 до 300 лица и то је био разлог за посебне истражне мере”.