Санда Рашковић Ивић сматра да Београд треба не само да и надаље одолева притиску, већ и да покуша да убеди друге државе ЕУ у бесмисленост ових санкција.
На конференцији за штампу у МИА „Русија севодња“ она је, говорећи о украјинској кризи, истакла да решење за то може бити једино дипломатско и одговарајуће за обе стране.
„Србија својом емпатијом и разумевањем, јер је већ прошла ту Голготу ратних дејстава, може да уради много на диломатском плану да се постигне договор. Ми треба да радимо у договору са обема странама, али водећи рачуна о следећем: Крим је Русија и о Криму не би требало да буде разговора. Што се тиче Донбаса, најважније је да се успостави мир и да се крене са дугорочним преговорима. Боље је сто година преговарати него један дан ратовати“, истакла је председница Демократске странке Србије.
Председница ДСС-а је, коментаришући изјаву државног секретара САД Џона Керија о томе да се Београд налази на „линији ватре“ када је реч о односима Москве и Вашингтона, рекла да је Србију на ту линију ватре поставио Вашингтон.
„Нас је на ту ’линију ватре‘ поставила Америка. ОЕБС је европска организација за безбедност и сарадњу. Ако ви гурате земљу која председава на 'линију ватре‘ и то и кажете, онда нити вам је до безбедности, нити вам је до сарадње. То значи да су САД 'оседлале‘ ЕУ и воде је у правцу у ком они хоће“, рекла је Санда Рашковић Ивић.
Она је изразила наду да озбиљне земље ЕУ неће бити „толико кратковиде да на то наседну“, и да Србија, као земља која је, како је рекла, све то већ прошла, неће упасти у ту замку.
Санда Рашковић Ивић је такође подсетила да је ДСС још пре неколико година организовала у српском парламенту јавну расправу на тему сарадње Србије и евроазијског региона, напомињући да сам народ треба да се изјасни поводом даљих односа Србије са Евроазијским економским савезом, куда улазе Русија, Казахстан, Белорусија и Јерменија, сматра Санда Рашковић Ивић.
„То је ствар за референдум. Међутим, пре референдума морају да буду направљене одређене предрадње, а то је да народ у Србији треба да сазна шта нас чека код евентуалног укључивања у ЕУ, које су користи, да ли Евроазијска унија од нас тражи неке врло болне ствари, укључујући распад државе, губитак посла, продају ресурса, оно што тражи ЕУ. То треба да иде на јавну расправу, Русија ту може да помогне, да покаже своју меку моћ на исти начин као што показују САД“, сматра председница ДСС-а.
Делегација ДСС-а допутовала је у главни град Русије на позив странке Јединствена Русија. У Москви је руководство ове опозиционе странке разговарало са и представницима научно-истраживачких института.