Дачић се данас у седишту ОЕБС-а у Бечу састао с амбасадорима Тројке ОЕБС-а: Србије, Немачке и Швајцарске, с генералним секретаром Ламбертом Занијером уз директно укључење специјалних представника из Украјине — шефа Специјалне посматрачке мисије и личног специјалног представника председавајућег ОЕБС-у у трилатералној Контакт групи у Украјини.
Он је рекао да је разговарано о стању у Украјини и спровођењу Минског протокола и да је констатовано да има напретка и поредодређених проблема и инцидената.
„Очигледно је да је процес у Украјини ушао у фазу деескалације, односно да постоје позитивни кораци који указују на то да ово неће бити само пауза између два сукоба, већ да ће бити процес који ће на основу одлука ’Нормандијске четвроке‘ довести до политичког решења проблема у Украјини“, рекао је Дачић.
Председавјући ОЕБС-а је поздравио напредак у спровођењу договора из Минска и похвалио политичку вољу коју су показали сви актера, када се ради о прекиду ватре и почетку повлачења тешког наоружања.
Дачић је рекао да су Савет безбедности Уједињених нација и Европска унија тражили да се размотри на који начин се може оснажити Мисија ОЕБС-а, будући да је по договору тој организацији дата кључна улога у спровођењу политичког договора на новоу највиших државних руководстава Украјине, Русије, Немачке и Француске.
„Данас сам разговарао телефоном и са високом представницом ЕУ Федериком Могерини о начинима на који ЕУ може да оснажи Мисију у Украјини. Обратићу се писмом свим министрима спољних послова земаља чланицама ОЕБС-а са захтевом да све земље размотре како могу помоћи када је реч о финансијама, о техничким средствима, персоналу, броју посматрача“, рекао је Дачић.
Он је навео да је ове недеље разговарао са свих 15 чланица Савета безбедности УН, министрима спољних послова Кине, Русије, Украјине, државним секретаром САД Керијем, Федерком Могерини, амбасадорима Тројке и генералним секретаром ОЕБС-а.
У тим разговорима је „јединствено истакнута улога Србије“ као председавајуће ОЕБС-у и позитивно оцењено председавање, „што је за спољну политику и за међународно позиционирање Србије од великог значаја“, рекао је Дачић.
„Важно је за Србију да се покаже као добар преговарач, не само у политичким, већ и у организационим питањима, као што су преговорио техничким и организационим проблемима, што је, рецимо, начин организације једне мировне мисије“, рекао је Дачић.