Министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић најавила је раније да ће од 2. марта обилазити локалне самоуправе у Србији како би се уверила да се закон примењује. Она је истакла и да ће све локалне самоуправе које не буду примењивале закон бити прекршајно кажњене, а закон предвиђа и кривичне пријаве за јавна предузећа која доставе погрешне податке неопходне за издавање грађевинске дозволе.
Михајловићева је казала да ће од сада инвеститори који траже грађевинску дозволу у Србији само три пута морати да се појаве на шалтеру локалне самоуправе — да виде шта им од докумената треба, да их предају и последњи пут када буду добијали дозволу.
Циљ закона је олакшавање добијања дозвола и саме градње, повећање страних инвестиција, као и опоравак домаће грађевинске индустрије.
Први пут у новијој пракси Закон о планирању и изградњи прати 28 правилника и пратећих докумената који су усвојени у законском року. Обједињена процедура, односно један шалтер за добијање грађевинске дозволе у року од 28 дана, значи да ће сва документа која је инвеститор раније морао да набавља у институцијама и јавним предузећима, по службеној дужности набављати локална самоуправа. Држава ће утврђивати и максималан износ доприноса за уређење грађевинског земљишта, како би се избегло да поједине локалне самоуправе наплаћују већу цену од реалне.
Закон ће се примењивати у две фазе, што подразумева да ће од 1. марта до краја ове године размена података у оквиру процедуре издавања грађевинских дозвола бити могућа и у папирној форми, са препоруком да се користи електронска форма.
У другој фази, од 1. јануара 2016. године, све врсте комуникације биће искључиво електронске.
Изменама закона није обухваћена конверзија земљишта, што ће бити решено посебним законом средином године, када ће, како је најављено, бити донет и посебан закон о грађевинарству.
Национална алијанса за локални економски развој (НАЛЕД) оценила је раније да ће пуна примена измењеног Закона о планирању и изградњи омогућити да се Србија на листи о условима пословања (Doing Business) Светске банке (СБ) попне за 100 места.
НАЛЕД је подсетио да је Србија по ефикасности добијања грађевинских дозвола на листи СБ била на 186. месту од 189 земаљa, јер је за добијање тог документа у просеку било потребно 264 дана.
Измене закона ће, по наводима НАЛЕД-а, смањити и трошак за издавање грађевинске дозволе, која је коштала пет пута више него у ЕУ и до 20 пута више него у земљама ОЕЦД-а.