Како је саопштено, иако дефиниција енергетског сиромаштва грађана у Србији не постоји, у појединим земљама ЕУ, попут Велике Британије, најчешће се употребљава као појам према коме се енергетски сиромашним домаћинствима сматрају она која на енергију троше више од десет одсто својих прихода.
„С обзиром на то да већина српских домаћинстава живи на ивици егзистенције и да већи део својих прихода током зиме одваја на плаћање грејања и електричне енергије, мишљења смо да свако даље поскупљење доводи до тога да грађани у будућности бирају између хране и грејања у својим домовима, чак и при врло ниским температурама, што је незамисливо и опасно по здравље“, пише у саопштењу.
Синдикати су оценили да Влада Србије мора бити одговорнија према том проблему и да, упркос захтевима ММФ-а, не треба одмах да посегне за економским повећањем цене струје.
„Влада треба да утврди категорију енергетског сиромаштва за домаћинство у Србији, које би се заснивало на реалном стању према укупним новчаним примањима и имовинском богатству“.
Највећи терет и економску цену електричне енергије треба да плате најбогатији, а не они који дрхте у ишчекивању да ће им неко исећи струју“, стоји у саопштењу које је потписао председник „Слоге“ Жељко Веселиновић.